پارماتیک
پارماتیک

طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب توسط بهترین و مجرب ترین گرافیستان کشور

? بزرگترین شرکت طراحی جلد کتاب در ایران ?
برای افزایش نرخ فروش و دیده شدن کتاب خود می توانید روی ما حساب باز کنید

طراحی جلد کتاب باید در بطن خود چنان قوی و زیبا باشد که به راحتی بتوان آن را به عنوان تابلو بر روی دیوار نصب کرد.

این حرف اصلا شوخی بردار نیست! این نشان از اهمیت و قدرت جادویی تصاویر دارد. باید پای حرف گرافیست‌ها و طراحان نشست تا بتوان اصول صحیح و پیش نیازهای طراحی جلد کتاب را دریافت کرد.

حتما در مورد جادوی کلمات شنیده‌اید؟ گاه تنها نام یک فیلم آدم را ترغیب می‌کند که تا پای گیشه خرید بلیط سینما پیش برود. طراحی جلد کتاب نیز همین قدرت را دارد که نگاه خریدار را چنان شیفته خود می‌کند که تنها جلد را می‌بیند و بس.

برای همین ما در دپارتمان پارماتیک به همراه گرافیست‌های خوش قریحه جمع شده‌ایم تا شما را با اصول و خدمات طراحی جلد کتاب های مختلف از جمله کتاب‌های دانشگاهی، کتاب داستان، کتاب کودک، کتاب رمان و … آشنا کنیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

دریافت مشاوره

ایجاد احساس صمیمیت

استفاده از احساسات در طراحی برای ایجاد صمیمیت و ارتباط هر چه بیشتر مخاطب با کتاب

زیبا در طراحی

تیم طراحی بسیار قدرتمند همراه با اتاق فکر های فشرده و ایده پردازی های جذاب برای جلب رضایت هرچه بیشتر کارفرما و مخاطب

رعایت UI و UX

رعایت الگو های UI و UX با جدیدترین تحقیقات بدست آمده از روانشناسی چشم و احساسات انسان ها

روانشناسی رنگ

بهره گیری از برترین متخصصان در زمینه انتخاب رنگ ، متناسب با مخاطب هدف که در نتیجه افزایش فروش را منجر می شود

تعرفه طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب شعر

شروع از

780000 تومان
 • بهره گیری از روانشناسان رنگ
 • رعایت متد های UI و UX
 • اتاق فکر خلاق
 • گیرافیستان مجرب
 • خلق پروژه های جدید

طراحی جلد داستانی

شروع از

680000 تومان
 • بهره گیری از روانشناسان رنگ
 • رعایت متد های UI و UX
 • اتاق فکر خلاق
 • گیرافیستان مجرب
 • خلق پروژه های جدید

طراحی جلد دانشگاهی

شروع از

780000 تومان
 • بهره گیری از روانشناسان رنگ
 • رعایت متد های UI و UX
 • اتاق فکر خلاق
 • گیرافیستان مجرب
 • خلق پروژه های جدید

طراحی جلد رمان

شروع از

780000 تومان
 • بهره گیری از روانشناسان رنگ
 • رعایت متد های UI و UX
 • اتاق فکر خلاق
 • گیرافیستان مجرب
 • خلق پروژه های جدید

اصول طراحی جلد کتاب

تصور کنید که می‌خواهید طراحی جلد کتاب کودک انجام دهید؟ آیا با طراحی جلد کتاب دانشگاهی تفاوتی ندارد؟ مسلما بله، برای همین اصول اولیه و پایه‌ای بسیار مهمی برای طراحی جلد وجود دارد که باید حتما بدانید.

هدف از انتشار هر کتابی جذب نگاه مخاطب است. بخشی از جذبه را جلد کتاب برعهده دارد. در کنار این‌ها محتوا، شروع، عنوان و پارامترهای مهم دیگری نیز تاثیرگذار هستند.

اما تصویر جلد کتاب بعنوان اولین برخورد از اثر با نگاه بیننده به آن اهمیت دو چندان می‌دهد. پس اگر به دنبال فروش بالای کتاب خود هستید، طراحی جلد آن را به حرفه‌ای‌ها بسپارید.

همانطور که می‌دانید، طراحی جلد کتاب آخرین مرحله برای ایجاد یک اثر است. چرا که نماینده بصری محتوا و مفهوم اثر خواهد بود. این را همیشه به یاد داشته باشید که جلد کتاب شما تنها چند ثانیه مهلت دارد تا نگاه بیننده‌ها را به خود جذب کند، وگرنه آنها سراغ کتاب های بعدی خواهند رفت.

ما در دپارتمان پارماتیک همین چند ثانیه را هدف گرفته‌ایم. در این راستا اصول مهم طراحی جلد کتاب شامل موارد زیر می‌باشد:

 • همخوانی تصاویر و مفهوم جلد با مفهوم نوشتار داخل آن: اگر طراحی جلد کتاب داستان انجام می‌دهید، شاید بازنمایی یکی از بهترین صحنه‌های داستان گزینه‌ی مناسبی برای جلد کتاب شما باشد.
 • ساختار جلد کتاب و ساختار کلی کتاب متناسب باشند.
 • ابعاد جلد کتاب باید مانند آغوشی فیت و یک اندازه تمام صفحات را در بر بگیرد: به کار بردن جلد کوچک برای کاغذهای بزرگ یا جلدهای بزرگ برای کاغذهای کوچک اصلا کار حرفه‌ای نیست.
 • طیف رنگی جلد کتاب را آگاهانه انتخاب می‌کنید: این مساله در برابر انتخاب از سر علاقه قرار می‌گیرد. مهم نیست شما از چه رنگی خوشتان می‌آید، طیف رنگی باید همسو با طراحی گرافیک و محتوای نوشتار داخل کتاب باشد.
 • فونت‌های خوانا و مناسب برای طراحی جلد کتاب انتخاب کنید: مثلا تجسم کنید که می‌خواهید طراحی جلد کتاب دانشگاهی انجام دهید اما از فونت‌های شکسته و نستعلیق استفاده می‌کنید، مقداری بی ربط به نظر می‌رسد، مگر نه؟ چرا که نوشتارهای علمی و آموزشی باید کاملا خوانا و فونت های استاندارد داشته باشند.
 • اندازه‌ها را چک کنید: اندازه تصاویر، اندازه فونت نوشته‌های روی جلد و اندازی دیگر المان های گرافیکی را باید چک کنید. تناسب میان این بخش‌ها در زیبا بودن و جذاب به نظر رسیدن طرح جلد کتاب شما بسیار موثر است.

روش های طراحی جلد کتاب

اولین راه برای طراحی جلدی جذاب انتخاب عنوان جلد کتاب است . برای انتخاب عنوان باید یکبار محتویات کتاب را بخوانیم و بعد از آن می‌توانیم عنوانی را انتخاب کنیم. عنوان کتاب نباید نا مربوط با نوشته‌های کتاب باشد.

یکی دیگر از روش های طراحی زیبای کتاب انتخاب تصاویر جلب توجه کننده می‌باشد. تصویر نیز باید مربوط با متن کتاب باشد و به گونه‌ای باشد که مخاطب را مجذوب خود کند.

انتخاب فونت مناسب و سایز آن نیز تاثیر زیادی در جذاب بودن جلد کتاب دارد. باید از فونت‌هایی خوانا و زیبا استفاده شود و سایز آن‌ها نیز با محل قرار گرفتن نوشته متناسب باشد.

به گونه‌ای که عنوان کتاب باید با سایزی بزرگتر نسبت به نوشته‌ی جلد پشت کتاب باشد چون اولین نوشته‌ای که یک فرد در کتاب می‌بیند عنوان کتاب است. رنگ نیز تاثیر به سزایی در طراحی جلد کتاب دارد.

به گونه‌ای که برای طراحی جلد کتاب می‌توانیم از رنگ یک دسته و یا از چندین رنگ استفاده کنید. سایز کتاب نیز باید متناسب باشد یعنی نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد. با رعایت این مسایل می‌توانید جلدی زیبا و جذاب را طراحی کنید.

طراحی جلد کتاب های داستانی

طراحی جلد کتاب داستانی در دیده شدن کتاب بسیار مهم است، زیرا بیشتر مخاطب‌های کتاب‌های داستان کودکان و نوجوانان هستند و چون برای کودکان بیشتر از هر چیزی تصاویر مهم است باید جلد کتاب به گونه‌ای طراحی شود که آن‌ها را مشتاق به خواندن کتاب کند.

هیچ کودکی از کتابی خوشش نمی‌آید که تصویری در جلد آن نباشد و رنگی در آن مشاهده نشود. پس بهتر است در جلد کتاب‌های داستانی از تصاویر و رنگ‌های متفاوتی استفاده شود.

هر چه جلد کتاب باعث به وجد و هیجان آمدن کودک شود او را مشتاق‌تر برای انتخاب آن کتاب می‌کند و اگر جلدی ساده داشته باشد مورد پسند یک کودک نخواهد بود.

بهتر است در جلد کتاب های داستان از تصاویر انیمیشنی و تخیلی استفاده کرد تا مورد علاقه کودکان باشد و از رنگ‌های شاد در کنار آن استفاده برد.

عنوان کتاب نیز باید به گونه‌ای باشد که بتواند کودکان را جذب خود کند. برای این کار بهتر است از واژه‌های کودکانه و قابل فهم برای کودکان استفاده کرد و نباید کلماتی که کودکان نتوانند آن‌ها را درک کنند مورد استفاده قرار بگیرد.

طراحی جلد کتاب های رمانی

طراحی جلد کتاب رمانیمتقاضیان کتاب‌های رمان بیشتر در رده‌ی سنی جوانان وجود دارند. پس بهتر است جلد کتاب‌های رمانی را به گونه‌ای طراحی کنید که با روحیه‌ی افراد در آن سن و سال سازگار باشد.

برای این کار خودتان را جای جوانان بگذارید و ببینید چه نوع جلدی چشم شما را می‌گیرد؟ طراحی جلد کتاب رمان باید با طراحی جلد کتاب داستان متفاوت باشد . جلد کتاب‌های رمان باید به گونه‌ای باشد که متقاضی را مشتاق کند که بخواهد رمان را بخواند.

عنوان رمان تاثیر بسیار زیادی در جذابیت رمان دارد. عنوان کتاب رمان باید متناسب با داستان رمان باشد و یک اشاره‌ی خیلی ریزی به موضوع رمان داشته باشد تا متقاضی را وادار کند که بخواهد بفهمد در این رمان چه اتفاق‌هایی خواهد افتاد.

یکی دیگر از راه‌های انتخاب عنوان کتاب انتخاب اسم شخصیت‌های مهم رمان است در بسیاری از رمان‌ها مشاهده می‌شود که عنوان کتاب همان نام شخصیت هاست.

طراحی جلد کتاب های دانشگاهی

طراحی جلد کتاب دانشگاهی طراحی جلد  کتاب‌های دانشگاهی باید مرتبط با موضوع درس و موضوع کتاب دانشگاهی باشند بنابراین بیشتر از علایم مربوط به آن درس استفاده می‌شود برای مثال در کتاب‌های ریاضی از علاعمی مانند + ، – ،* و…. استفاده می‌شود.

در جلد کتاب‌های دانشگاهی بسیار مهم است که اسم ناشر و شماره ی جلد نیز نوشته شود زیرا بیشتر اساتید برای پیشنهاد دادن کتاب‌ها نام ناشر و شماره‌ی جلد را به دانشجو می‌دهند. در برخی از کتاب‌های دانشگاهی نیز عنوان کتاب را همان نام نویسنده‌ی کتاب می‌گذارند که این هم یک روش برای انتخاب عنوان کتاب دانشگاهی می‌باشد.

طراحی جلد کتاب شعر

طراحی جلد کتاب شعر نسبت به طراحی سایر کتاب ها اندکی آسان تر است . در طراحی جلد کتاب شعر می توانیم عنوان های متنوعی را انتخاب کنیم . یکی از رایج ترین راه های انتخاب عنوان انتخاب نام شعر است و یا می توانیم یک بیت از شعر را انتخاب کنیم .طراحی جلد کتاب شعر

برخی از نویسنده ها نیز نا شاعر را برای عنوان انتخاب می کنند . می توان از یک عکس مرتبط با شعر و نوشته های درون کتاب برای زیبایی و خلاقانه بودن طرح جلد استفاده کرد . در طراحی پشت جلد کتاب های شعر معمولا یک نوشته ی مختصری از زندگینامه ی نویسنده نوشته می شود  .

طراحی جلد پشت و روی کتاب ها

طراحی جلد پشت و روی کتابهمانطور که گفته شد در طراحی جلد روی کتاب باید به مواردی همچون انتخاب تصویر جذاب ،انتخاب عنوان متناسب و انتخاب فونت ها با اندازه ی مشخص دقت کرد . این موارد در قسمت بالا نیز به شما توضیح داده شد حال میخوایم طراحی جلد پشت کتاب را برایتان توضیح دهیم .

همانقدر که جلد روی کتاب در جذابیت آن کتاب تاثیر دارد جلد پشت آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است . در جلد پشت کتاب معمولا خلاصه ای از کتاب یا خلاصه ای از زندگینامه ی نویسنده باید نوشته شود به گونه ای که ابهامات از نظر خواننده پاک شود و متقاضی با خواندن جلد پشت کتاب بتواند یک خلاصه ی کلی از کتاب را درک کند .

در جلد پشت کتاب نیز مانند جلد روی کتاب  باید به تصاویر و اندازه و نوع فونت دقت کرد و فراموش نشود که اهمیت جلد پشت کتاب برابر با جلد روی آن است . با این تفاوت که معمولا اندازه ی فونت ها در جلد پشت کتاب کوچکتر می باشند .

نکات مهم در طراحی جلد

از دید یک طراح و هنرمند باید اصول زیبایی شناسی در طراحی جلد به کار گرفته شود. یکی از این اصول تمرکز و فوکوس کردن بر یک المان و یا تصویر خاص در طراحی جلد کتاب است. یک مفهوم برجسته بهتر است که در تصویر جلد وجود داشته باشد و مانند یک مرکز عمل کند. پیچیدگی در طراحی جلد کار مناسبی نیست. می دانید چرا؟ چون هیچ تضمینی وجود ندارد که مخاطب وقت خود را به دریافت و حل کردن پازلی که شما که طراحی کرده اید اختصاص دهد. می توانید از تنوع در تصاویر و حتی فونت ها بهره ببرید. بدین گونه که حداکثر سه نوع فونت متفاوت را در طراحی نوشته های روی جلد به کار ببرید.

طراحی جلد

همیشه باید این را به یاد داشته باشید که آنچه در داخل نرم افزار مشاهده می کنید، باید بر روی اندازه ی خاصی به چاپ برسد. برای همین لایه بندی ها، کیفیت و رزولوشن عکس ها و … را باید کاملا آگاهانه انتخاب و تنظیم کنید. توصیه می شود که طرح های برداری یا وکتوری را برای خروجی گرفتن تصویر جلد انتخاب کنید. البته خروجی های پیکسلی نیز بسیار مناسب هستند اما باید کیفیت تصاویر و بخش های مختلف را چک کنید.

مراحل طراحی جلد کتاب

روند و روتین طراحی جلد کتاب چگونه است؟ اگر می خواهید خودتان طراحی جلد کتاب انجام دهید، چند مسئله را باید حتما در نظر داشته باشید. شما باید تجسم فضایی خوبی داشته باشید، این تجسم در کنار خلاقیت بال ضروری برای خلق یک اثر هنری می باشند. اما در کنار اینها به استپ بندی نیز نیاز خواهید داشت. شما باید ابتدا پیش از هر چیزی ذهن خود را از تمام پیش فرض ها و قضاوت ها خالی کنید. با یک کاغذ سفید وارد فاز شروع طراحی جلد کتاب شوید. گام هایی که باید بردارید به شرح زیر است:

 1. بهتر است در گام اول با نویسنده و مولف کتاب جلسه ای داشته باشید. یک دفترچه یادداشت و قلم با خود به همراه ببرید و مهمترین بخش های مصاحبه خود را یادداشت کنید. مثلا در مورد نقطه عطف کتاب، مفهوم های آن، اهداف و … گپ بزنید.
 2. نمونه کار ببینید: برای هر کار هنری و طراحی در هر زمینه ای، دیدن نمونه کارهای موفق دیگران می تواند بسیار الهام بخش باشد. یک کپی کردن هوشمندانه بهتر از یک کار جدید ناشیانه است. اما هیچگاه منظور ما از کپی کردن، به کار بردن عینا نمی باشد. بلکه شما باید خصوصیات و نقطه قوت های نمونه کارها را در کار خود نیز بکار ببرید.
 3. نوع کتاب و بالتبع مخاطبان کتاب را برای خود تعریف کنید: آیا این کتاب قرار است طیف کودکان را در بر بگیرد؟ اگر برای کودکان است، چه رده سنی را در بر خواهد گرفت؟ یا نه برای علاقمندان به هنر شعر و داستان است؟
 4. بهتر است با نرم افزارهای گرافیکی مخصوص طراحی جلد کتاب از جمله فتوشاپ و ایندیزاین آشنایی داشته باشید.

اهمیت ابعاد و اندازه ها در طراحی جلد کتاب

ابعاد مختلفی برای کتاب ها وجود دارد. از کتاب های جیبی کوچک تا کتاب در اندازه های بزرگتر A3 و … . این ابعاد به طور مستقیم بر روی طراحی جلد تاثیر می گذارد. باید ابعاد جلد کتاب کاملا متناسب با اندازه کاغذها باشد. به اندازه گذاری کتاب ها قطع می گویند. منظور از قطع کتاب، اندازه طول و عرض آن است. قطع های مختلف برای کتاب ها وجود دارد. از جمله آنها می توان به قطع وزیری، قطع رقعی، قطع رحل و … اشاره کرد.

قسمت های مختلف جلد کتاب

ما در ادامه قطع های مختلف را برای شما به طور خلاصه وار لیست کرده ایم:

 • قطع وزیری: این قطع جلد کتاب را بیشتر برای کتاب های دانشگاهی و علمی به کار می برند. ابعاد آن در حد سه بار تا کردن کاغذ 50 تا 70 است. بعد از اینکه جلد چاپ شد به کار رض دادن آن را انجام می دهند. در استانداردهای آمریکا این نوع قطع را medium octavo  می نامند.
 • قطع رقعی: برای کتاب های انگیزشی، رمان ها، داستان ها و … می توان سایز رقعی را به کار برد. این ساز نیز از سه بار تا کردن کاغذ به ابعاد 60 در 45 به دست می آید.
 • قطع رحلی: تا کردن کاغذ در اندازه ی 45 در 60 به صورت دو بار است. قطع رحلی را برای پایان نامه ها، مجله ها و جلد کتاب های نفیس به کار می برند
 • قطع جیبی: ابعاد این جلد نیز 45 در 60 است. از آنجایی که ابعاد قطع جیبی کوچک است، آن را به 4 قسمت مساوی تقسیم می کنند.
 • قطع خشتی: قطع خشتی نیز تقسیم کردن سایز 45 در 60 به 6 قسمت مساوی است. برای کتاب های کودکان، نوجوانان و برخی کتاب های کم حجم از این قطع استفاده می شود. برای طراحی کاتالوگ ها نیز قطع خشتی یکی از بهترین گزینه ها است.
 • قطع بازوبندی: این نوع اندازه نیز بیشتر در طراحی جلد کتاب مذهبی و کتاب های دعا به کار می رود. از دیگر قطع های جلد کتاب می توان به قطع جانمازی و قطع بغلی اشاره کرد.

هزینه طراحی جلد کتاب

طراحی جلد در واقع طراحی سه بخش است. رو، پشت و قسمت عطف جلد کتاب که با هم و در کنار هم باید طراحی شوند. برای همین در زمان صحافی، قسمت عطف را تا می زنند و بدین صورت هر بخش در جای خود قرار می گیرد. هزینه طراحی جلد کتاب نیز بسته به خدمات و نوع اتودها و نوع کتاب متفاوت است. چرا که امکان دارد طراحی جلد کتاب دانشگاهی به اندازه طراحی جلد کتاب های رمان وقت گیر نباشد. برای همین بسیار مهم است که شما به دنبال چه خدمات و الگوهایی هستید. برای همین می توانید با طراحان ما تماس گرفته و در این راستا، مشاوره ها و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

سفارش انواع طراحی ساده و خلاقانه جلد کتاب

اگر می خواهید سفارش طراحی جلد کتاب را انجام دهید، افراد متخصص در این زمینه را پیدا کنید. طراح جلد کتاب به کسی گفته می شود که با هنر طراحی و صفحه آرایی آشنایی داشته باشید. یک طراح باید خلاق و به روز باشد. تسلط کافی بر نرم افزارهای طراحی را داشته باشد و از سوی دیگر سابقه و رزومه بسیار خوبی را نیز از او ببینید. طراح باید در هنگام گرفتن سفارش طراحی جلد کتاب موارد زیر را مد نظر داشته باشد:

 • طراحی روی جلد کتاب: المان های مختلف را باید در قسمت روی جلد که مهمترین بخش جلد است، چید. در اینجا عنوان نویسنده، گردآورنده، مترجم، نام ناشر، آرم انتشارات، سال چاپ آورده می شود. جایگذاری و میکس این موارد بسیار مهم است.
 • طراحی نقطه عطف کتاب: اگر کتاب شما در داخل کتابخانه است و یا به صورت ردیفی در میان کتابهای دیگر چیده شده است که اینجا اهمیت طراحی قسمت نقطه عطف جلد کتاب مشخص می شود. حتی گفته می شود که قسمت عطف کتاب یعنی همان باریکه ای که تا می خورد باید به صورت مجزا طراحی شود و انرژی زیادی را باید پای آن صرف کرد. در این قسمت نیز نام کتاب، عنوان، ناشر و تعداد چاپ در کنار طراحی گرافیکی آورده می شود. در کل برای هر 100 صفحه یک سانتی متر عطف را در نظر می گیرند. این مقدار را باید در تعیین ابعاد شیت در داخل فتوشاپ لحاظ کرد.
 • طراحی پشت جلد کتاب: عموما به دید بخش تبلیغات به پشت کتاب نگاه می شود. حتما دیده اید که در طراحی جلد کتاب، در قسمت پشت آن، دیگر آثار نویسنده را لیست می کنند، در مورد نویسنده توضیح مختصری می دهند و البته چکیده و خلاصه ای از کتاب را نیز می آورند. در طراحی پشت جلد کتاب علاوه بر نام ناشر و سال چاپ، قیمت آن نیز آورده می شود. البته می توان قیمت را به داخل کتاب نیز انتقال داد.

در هر صورت باید یک انسجام و تم کلی غالب بر هر سه ی این قسمت ها وجود داشته باشد. این دیگر هنر طراح است که با دیدن خلاقه و هنر خود این هماهنگی و هارمونی را به وجود می آورد.

نمونه طرح جلد کتاب پارماتیک

همانطور که ذکر شد، نکات مهم هنری و تخصصی زیادی وجود دارد که طراح جلد کتاب باید تمام آنها را در کنار هم مد نظر داشته باشد. ما در دپارتمان پارماتیک، گرافیست های خوش ذوق و طراحان ماهر را به شما معرفی خواهیم کرد. حتما از نمونه های موفق تیم ما دیدن کنید. هدف ما تجلی دادن به قلم و قدرت نوشتار شما است. شما می توانید طراحی جلد کتاب خود را به صورت آنلاین سفارش دهید، طرح ها و اتودهای اولیه را دریافت کنید. در کنار اینها می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره های رایگان و تخصصی ما با طراحان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چرا باید طراحی جلد کتاب به صورت اختصاصی انجام شود؟

مهم‌ترین بخشی که مخاطب در نگاه اول به آن جذب می‌شود جلد آن است. داشتن جلدی که بتواند مخاطب را جذب کند می‌تواند تاثیر به‌سزایی در فروش یک کتاب داشته باشد.

در پارماتیک چه نوع کتاب‌هایی طراحی می‌شوند؟

ما می‌توانیم کتاب‌های داستان، رمان، شعر، هنر،  دانشگاهی، موفقیت، فلسفی، ادبی و … را به صورت کاملا اختصاصی برای شما طراحی کنیم.

بعد از سفارش جلد کتاب، چند طرح برای مشتری ارسال می شود؟

3 طرح کاملا اختصاصی برای شما ارسال خواهد شد.

طراحی‌ها بر چه اساسی انجام می‌شود؟

طرحی‌ها بر اساس برگزاری جلسات و گرفتن اطلاعات مورد نیاز از طرف کارفرما و همچنین مطالعه بخشی از کتاب توسط طراحان انجام می‌شود.