پارماتیک
پارماتیک

طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب توسط بهترین و مجرب ترین گرافیستان کشور

🥇 بزرگترین شرکت طراحی جلد کتاب در ایران 🥇
برای افزایش نرخ فروش و دیده شدن کتاب خود می توانید روی ما حساب باز کنید

طراحی جلد کتاب چه اهمیتی دارد ؟ شاید برای شما جای سوال باشد که جلد کتاب چه اهمیتی دارد و چگونه باید طراحی شود . یکی از مهمترین قسمت کتاب که بیننده در اولین نگاه آن را می بیند جلد آن است ، هر چه جلد و طراحی آن زیبا تر باشد مخاطب را بیشتر مجذوب می کند . طبق گفته ی روانشناسان ، بیشترین تاثیرات در مغز در اولین نگاه و اولین تصویر سازی در ذهن روی می دهند که این مسئله بیانگر ارزش بسیار بالای جلد کتاب می باشد.

ایجاد احساس صمیمیت

استفاده از احساسات در طراحی برای ایجاد صمیمیت و ارتباط هر چه بیشتر مخاطب با کتاب

زیبا در طراحی

تیم طراحی بسیار قدرتمند همراه با اتاق فکر های فشرده و ایده پردازی های جذاب برای جلب رضایت هرچه بیشتر کارفرما و مخاطب

رعایت UI و UX

رعایت الگو های UI و UX با جدیدترین تحقیقات بدست آمده از روانشناسی چشم و احساسات انسان ها

روانشناسی رنگ

بهره گیری از برترین متخصصان در زمینه انتخاب رنگ ، متناسب با مخاطب هدف که در نتیجه افزایش فروش را منجر می شود

تعرفه طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب شعر

شروع از

300000 تومان
 • بهره گیری از روانشناسان رنگ
 • رعایت متد های UI و UX
 • اتاق فکر خلاق
 • گیرافیستان مجرب
 • خلق پروژه های جدید

طراحی جلد داستانی

شروع از

250000 تومان
 • بهره گیری از روانشناسان رنگ
 • رعایت متد های UI و UX
 • اتاق فکر خلاق
 • گیرافیستان مجرب
 • خلق پروژه های جدید

طراحی جلد دانشگاهی

شروع از

200000 تومان
 • بهره گیری از روانشناسان رنگ
 • رعایت متد های UI و UX
 • اتاق فکر خلاق
 • گیرافیستان مجرب
 • خلق پروژه های جدید

طراحی جلد رمان

شروع از

250000 تومان
 • بهره گیری از روانشناسان رنگ
 • رعایت متد های UI و UX
 • اتاق فکر خلاق
 • گیرافیستان مجرب
 • خلق پروژه های جدید

مقدمه

برای طراحی جذاب کتاب باید طراحی گرافیک کتاب خوب باشد و از رنگ هایی استفاده شود که جلد آن را نمایان تر کند و همه ی اینها باید متناسب با محتویات و نوشته های درون کتاب باشد . انتخاب فونت مناسب نیز یکی دیگر از راهکار های طراحی جلد جذاب تر کتاب است پس باید در انتخاب فونت مناسب نیز دقت زیادی به عمل بیاوریم .

کتاب های زیادی وجود دارند که محتویات زیبایی دارند ولی به دلیل طراحی نامناسب فروش کمتری داشته اند . گاهی یک طراحی ساده نیز می تواند جذاب باشد پس ریخت و پاش زیاد از حد هم لازم نیست .

در این مقاله قصد داریم راهکار های مناسبی برای طراحی جلد جذاب و متناسب با هر کتاب را برای شما شرح دهیم تا بتوانید انتخاب مناسبی برای جلد کتاب مورد نظرتان داشته باشید  .

طراحی جلد کتاب های داستانی :

طراحی جلد کتاب داستانی

طراحی جلد کتاب داستانی در دیده شدن کتاب بسیار مهم است ، زیرا بیشتر مخاطب های کتاب های داستان کودکان و نوجوانان هستند و چون برای کودکان بیشتر از هر چیزی تصاویر مهم است باید جلد کتاب به گونه ای طراحی شود که آن ها را مشتاق به خواندن کتاب کند .

هیچ کودکی از کتابی خوشش نمی آید که تصویری در جلد آن نباشد و رنگی در آن مشاهده نشود . پس بهتر است در جلد کتاب های داستانی از تصاویر و رنگ های متفاوتی استفاده شود . هر چه جلد کتاب باعث به وجد و هیجان آمدن کودک شود او را مشتاق تر برای انتخاب آن کتاب می کند و اگر جلدی ساده داشته باشد مورد پسند یک کودک نخواهد بود .

بهتر است در جلد کتاب های داستان از تصاویر انیمیشنی و تخیلی استفاده کرد تا مورد علاقه کودکان باشد و از رنگ های شاد در کنار آن استفاده برد . عنوان کتاب نیز باید به گونه ای باشد که بتواند کودکان را جذب خود کند . برای این کار بهتر است از واژه های کودکانه و قابل فهم برای کودکان استفاده کرد و نباید کلماتی که کودکان نتوانند آن ها را درک کنند مورد استفاده قرار بگیرد .

طراحی جلد کتاب های رمانی :

طراحی جلد کتاب رمانیمتقاضیان کتاب های رمانی بیشتر در رده ی سنی جوانان وجود دارند . پس بهتر است جلد کتاب های رمانی را به گونه ای طراحی کنید که با روحیه ی افراد در آن سن و سال سازگار باشد.

برای این کار خودتان را جای جوانان بگذارید و ببینید چه نوع جلدی چشم شمارا می گیرد ؟ طراحی جلد کتاب رمان باید با طراحی جلد کتاب داستان متفاوت باشد . جلد کتاب های رمان باید به گونه ای باشد که متقاضی را مشتاق کند که بخواهد رمان را بخواند .

عنوان رمان تاثیر بسیار زیادی در جذابیت رمان دارد . عنوان کتاب رمان باید متناسب با داستان رمان باشد و یک اشاره ی خیلی ریزی به موضوع رمان داشته باشد تا متقاضی را وادار کند که بخواهد بفهمد در این رمان چه اتفاق هایی خواهد افتاد .

یکی دیگر از راه های انتخاب عنوان کتاب انتخاب اسم شخصیت های مهم رمان است در بسیاری از رمان ها مشاهده می شود که عنوان کتاب همان نام شخصیت هاست .

طراحی جلد کتاب های دانشگاهی :

طراحی جلد کتاب دانشگاهی طراحی جلد  کتاب های دانشگاهی باید مرتبط با موضوع درس و موضوع کتاب دانشگاهی باشند بنابراین بیشتر از علایم مربوط به آن درس استفاده می شود برای مثال در کتاب های ریاضی از علاعمی مانند + ، – ،* و…. استفاده می شود .

در جلد کتاب های دانشگاهی بسیار مهم است که اسم ناشر و شماره ی جلد نیز نوشته شود زیرا بیشتر اساتید برای پیشنهاد دادن کتاب ها نام ناشر و شماره ی جلد را به دانشجو می دهند .در برخی از کتاب های دانشگاهی نیز عنوان کتاب را همان نام نویسنده ی کتاب می گذارند که این هم یک روش برای انتخاب عنوان کتاب دانشگاهی می باشد .

 

طراحی جلد پشت و روی کتاب ها :

طراحی جلد پشت و روی کتابهمانطور که گفته شد در طراحی جلد روی کتاب باید به مواردی همچون انتخاب تصویر جذاب ،انتخاب عنوان متناسب و انتخاب فونت ها با اندازه ی مشخص دقت کرد . این موارد در قسمت بالا نیز به شما توضیح داده شد حال میخوایم طراحی جلد پشت کتاب را برایتان توضیح دهیم .

همانقدر که جلد روی کتاب در جذابیت آن کتاب تاثیر دارد جلد پشت آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است . در جلد پشت کتاب معمولا خلاصه ای از کتاب یا خلاصه ای از زندگینامه ی نویسنده باید نوشته شود به گونه ای که ابهامات از نظر خواننده پاک شود و متقاضی با خواندن جلد پشت کتاب بتواند یک خلاصه ی کلی از کتاب را درک کند .

در جلد پشت کتاب نیز مانند جلد روی کتاب  باید به تصاویر و اندازه و نوع فونت دقت کرد و فراموش نشود که اهمیت جلد پشت کتاب برابر با جلد روی آن است . با این تفاوت که معمولا اندازه ی فونت ها در جلد پشت کتاب کوچکتر می باشند .

نرم افزار های طراحی جلد کتاب :

نرم افزار های بسیاری برای طراحی جلد کتاب موجود می باشند که توضیح مختصری در مورد آنها خواهیم داد .

 1. 3d ebook cover
 2. indasoftware
 3. tbs cover editor
 4. quick 3d cover
 5. InDesign

3d ebook cover :استفاده از این نرم افزار آنچنان هم آسان نیست . برای استفاده از این نرم افزار یا باید از اول شروع به یاد گیری کنید یا از قالب های موجود در این نرم افزار استفاده کنید. با استفاده از قالب های آماده ی نرم افزار به راحتی می توانید جلد مورد نظر خود را طراحی کنید .

indasoftware : یک توسعه دهنده ی نرم افزار رایانه ای است که در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی برای خلاقیت و طراحی است .نرم افزار  indasoftware برای توسعه دهندگان وب و سایر برنامه ها تخصص دارد .

tbs cover editor : ویرایشگر جلد tbs ابزاری بی نظیر است که به شما کمک می کند تا هر تصویر جلد مجازی را برای ارائه ی محصول خود ایجاد کنید . از این ابزار برای تولید عکس های سه بعدی و طراحی کتاب ، سی دی و …. استفاده می شود

quick 3d cover : یک برنامه نسخه آزمایشی بسیار جذاب است که فقط برای ویندوز در دسترس است ، که متعلق به دسته نرم افزارهای طراحی و عکاسی با زیر مجموعه طراحی 3D است. این یک برنامه بسیار محبوب در ترکیه ، برزیل و نیجریه است.

indesign : InDesign یک نرم افزار انتشار و رایانه نویسی رومیزی است که توسط Adobe Systems تولید شده است. می توان از آن برای ایجاد آثاری مانند پوستر ،بروشور ، مجله ، روزنامه ، سخنرانی ، کتاب  استفاده کرد.

 

تاثیر ابعاد جلد در طراحی جلد کتاب :

تاثیر ابعاد جلد در طراحی جلد کتابیکی دیگر از عوامل موثر در طراحی جلد کتاب تنظیم کردن ابعاد و یا بهینه سازی  ui و ux آن است . جلد کتاب باید به گونه ای طراحی شود که بزرگتر یا کوچکتر از برگه های موجود در کتاب نباشد . جلد کتاب را باید طوری طراحی کنیم که وقتی کسی می خواهد پی دی اف آن کتاب را بگیرد بتواند جلد کتاب را نیز مشاهده کند .

به  تصاویری که  در صفحه ی جلد استفاده می شود نیز باید دقت کنیم زیرا اگر تصویر کیفیت مناسبی نداشته باشد تصویرش در فروش اینترنتی کتاب معلوم و واضح نمی شود من متقاضی نمیتواند تصویر جلد کتاب را بصورت واضح مشاهده کند .

اکثر وب سایت های دارای تقاضای چاپ اندازه پرونده های بیش از 2 مگابایت را قبول نمی کنند و بنابراین از وضوح بالا با 300 DPI یا بالاتر معمولاً استفاده نمی شود زیرا باعث افزایش اندازه پرونده می شوند. ابعاد مورد استفاده در جلد  بیشتر کتاب ها عبارتند از :

کتاب های غیر داستانی : معمولا ابعاد این جلد ها معمولا 21 *12 یا 25 * 15 می باشد .

کتاب های داستانی : ابعاد جلد  این دسته از کتاب ها نیز 17 * 10 و 21 * 14 می باشد .

کتاب های کودکانه : ابعاد جلد این کتاب ها هم 25 * 17 و 19 * 19 می باشد .

کتاب های درسی : جلد این دسته از کتاب ها نیز بیشتر در ابعاد 22 * 15 و 27 * 21 می باشد .

روش های طراحی جلد کتاب  :

اولین راه برای طراحی جلدی جذاب انتخاب عنوان جلد کتاب است . برای انتخاب عنوان باید یکبار محتویات کتاب را بخوانیم و بعد از آن می توانیم عنوانی را انتخاب کنیم . عنوان کتاب نباید نا مربوط با نوشته های کتاب باشد .

یکی دیگر از روش های طراحی زیبای کتاب انتخاب تصاویر جلب توجه کننده می باشد . تصویر نیز باید مربوط با متن کتاب باشد و به گونه ای باشد که مخاطب را مجذوب خود کند . انتخاب فونت مناسب و سایز آن نیز تاثیر زیادی در جذاب بودن جلد کتاب دارد . باید از فونت هایی خوانا و زیبا استفاده شود و سایز آن ها نیز با محل قرار گرفتن نوشته متناسب باشد .

به گونه ای که عنوان کتاب باید با سایزی بزرگتر نسبت به نوشته ی جلد پشت کتاب باشد چون اولین نوشته ای که یک فرد در کتاب می بیند عنوان کتاب است . رنگ نیز تاثیر به سزایی در طراحی جلد کتاب دارد .

به گونه ای که برای طراحی جلد کتاب می توانیم از رنگ یک دسته و یا از چندین رنگ استفاده کنید . سایز کتاب نیز باید متناسب باشد یعنی نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد .با رعایت این مسایل می توانید جلدی زیبا و جذاب را طراحی کنید .

باید و نباید ها در طراحی جلد کتاب :

در طراحی جلد کتاب بهتر است باید و نباید هایی را رعایت بکنیم تا بتوانیم جلد خلاقانه ای طراحی کنیم . به عنوان مثال ما نباید از فونت های متعددی در طراحی جلد کتاب استفاده کنیم . استفاده از یک و یا نهایتا دو فونت کافیست .

در نوشتن عنوان لازم است که از تعداد کلمات کمتری استفاده شود و نباید عنوان ما طولانی باشد . بهتر است فونت عنوان ما هم با فونت نوشته های دیگر متفاوت باشد تا نمایان تر شود .

در طراحی جلد کتاب باید دقت داشته باشیم که کمتر از رنگ سفید استفاده کنیم زیرا بقیه ی صفحات کتاب سفید است و استفاده ی کمتر کردن از رنگ سفید در جلد کتاب بهتر است و بیشتر به چشم می خورد .

به نوشته های جلد پشت کتاب نیز باید دقت کنیم زیرا برای بسیاری از افراد مهم و حائز اهمیت می باشد که خلاصه ای از داستان و یا خلاصه ای از زندگینامه ی نویسنده را بداند . محل قرار گرفتن عنوان هم بسیار اهمیت دارد . عنوان کتاب باید در جایی قرار گیرد که وقتی کسی به کتاب نگاه میکند اولین قسمتی که به چشمش می آید عنوان کتاب باشد .

طراحی جلد کتاب شعر :

طراحی جلد کتاب شعرطراحی جلد کتاب شعر نسبت به طراحی سایر کتاب ها اندکی آسان تر است . در طراحی جلد کتاب شعر می توانیم عنوان های متنوعی را انتخاب کنیم . یکی از رایج ترین راه های انتخاب عنوان انتخاب نام شعر است و یا می توانیم یک بیت از شعر را انتخاب کنیم .

برخی از نویسنده ها نیز نا شاعر را برای عنوان انتخاب می کنند . می توان از یک عکس مرتبط با شعر و نوشته های درون کتاب برای زیبایی و خلاقانه بودن طرح جلد استفاده کرد . در طراحی پشت جلد کتاب های شعر معمولا یک نوشته ی مختصری از زندگینامه ی نویسنده نوشته می شود  .

چگونه جلدی ساده و خلاق طراحی کنیم :

برای طراحی جلد ساده و خلاق باید در مرحله ی اول یک قالب مناسب برای پوشش خود انتخاب می کنیم . اولین قدم انتخاب اندازه مناسب است تا گرافیک و متن شما دقیقاً همانطور که می خواهید باشد .

مرحله دوم این است که در ژانر خود کار کنیم . باید بدانیم که به عنوان نویسنده چه نوع ژانر هایی مد نظر ما است و  این کار در طراحی جلد خیلی به ما کمک می کند .

قدم سوم این است که سخنانمان را به حالت تصویری در بیاوریم . سعی کنیم که یک تصویری که از نوشته هایمان در ذهن خود کشیده ایم را مورد استفاده قرار بدهیم .

مرحله ی آخر این است که باید جلد خود را به گونه ای طراحی کنیم که جهانی باشد و آن را برای دیدن جهان آماده کنیم . حال جلد کتاب ما آماده است و می توانیم آن را چاپ و یا برای پیوست کردن به کتاب الکترونیکی بارگذاری کنیم . می توانیم برای جلب توجه نسخه واقعی کتاب خود ، پوشش خود را در رسانه های اجتماعی پخش کنیم .

جمع بندی :

طراحی جلد کتاب یکی از تاثیر گذار ترین کار ها برای دیده شدن و فروخته شدن بیشتر کتاب هاست . طرح جلد کتاب ها در زمینه های مختلف با هم متفاوت است . در طراحی کتاب ها باید به اندازه فونت ، تصاویر استفاده شده ، رنگ های استفاده شده و عنوان انتخاب شده دقت فراوانی داشته باشیم .

ابعاد جلد کتاب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و همانطور که گفته شد باید به گونه ای طراحی شود که اگر کسی خواست نسخه ی پی دی اف کتاب را دانلود کند بتواند تصویر و عنوان و در کل کتاب را به وضوح مشاهده کند . ابزار هایی نیز وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید به راحتی جلد کتاب خود را طراحی کنید .

یادمان نرود که همانقدر که جلد رویی کتاب باید زیبا طراحی شود و تاثیر به سزایی در دیده شدن کتاب دارد جلد پشت آن نیز در این مسئله بی تاثیر نیست . در آخر باید گفت که با رعایت راه هایی که بیش تر به شما گفته شد و انجام باید و نباید هایی که در طراحی باید رعایت کنیم می توانیم کتابی پر فروش و زیبا را طراحی کنیم .