تاثیر رنگ ها در طراحی آرم

طراحی لوگو حرفه ای بدون شناخت درست رنگ ها شکل نخواهد گرفت. تاثیر رنگ ها در طراحی آرم و روانشناسی آن ها موضوعی است که هم باید توسط مشتریان و هم توسط طراحان مطالعه گردد. تا به حال شده است که فکر کنید رنگ چیست و چه تاثیری بر طراحی آرم و نشان تجاری ما دارد؟ هر کسی می تواند پس از اندکی تفکر و اندیشه درمورد تاثیر رنگ ها در طراحی به تاثیر قابل توجه آن ها بر زیبایی کارت ویزیت ها، نشان ها، آرم ها پی ببرد. همچنین تاثیر رنگ ها در طراحی دکوراسیون عاری از لطف نیست. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا در اتاق با دیوار هایی قرمز، ضربان قلب بالا می رود و افراد درون آن اتاق پر انرژی تر می شوند؟ سوالات بسیاری در مورد رنگ ها ممکن است به ذهن همه ما برسد. در این مقاله از سری مقاله های گرافیک آمده ایم تا با نقل نکاتی، به چنین سوالاتی پاسخ دهیم.

#مقدمه

#سه رنگ اصلی

#رنگ قرمز

#رنگ سبز

#رنگ آبی

#نکات فنگ شویی در طراحی

#رنگ های سرد

#رنگ های گرم

#رنگ های خنثی

#آشنایی با زبان رنگ ها

#رنگ صورتی و بنفش

#رنگ زرد 

#رنگ نارنجی

#رنگ سفید

#رنگ سیاه

#نتیجه گیری

مقدمه

روانشناسی رشته ای از رشته های دانشگاه می باشد که از جمله رشته های معروف و کاربردی بوده و همچنین خواهان زیادی دارد. رنگ ها جزو مهم ترین پدیده های دنیا هستند که بسیاری از ما شاید نتوانیم تعریفی برای وجود آن ها پبدا کنیم. توسط بسیاری ذکر شده است که رنگ ها از موهبت های الهی محسوب می شوند که سبب رنگی شدن دنیای ما شده اند. بدین سبب با مشاهده رنگ های مختلف، آب و هوای روح و روانمان تغییر می یابد. در این مقاله قصد داریم در ابتدا سه رنگ اصلی یعنی قرمز، آبی و سبز را مورد بررسی قرار دهیم و سپس به تشریح و روانشناسی بقیه رنگ ها، که متشکل از این سه رنگ می باشند، بپردازیم.

روانشناسی سه رنگ اصلی

روانشناسی سه رنگ اصلی

رنگ های قرمز، سبز و آبی، سه رنگ اصلی و مهم محسوب می شوند. این سه رنگ وقتی با هم ترکیب می شوند، تمامی رنگ های اصلی دیگر را به وجود می آورند. جدای از این بحث ها، هر کدام از این رنگ ها با یکدیگر ناهمسان هستند و همچنین ویژگی های متفاوتی را نیز دارا می باشند. جالب است بدانید که ترکیب سه رنگ اصلی، رنگ سفید را پدید می آورد.

آیا می دانید تفاوت بین نور و رنگ چه می باشد؟ در حقیقت رنگ و نور دو مورد متفاوت و جدا از هم هستند. طیف های جذب شده توسط نور، رنگ را می سازند. برای مثال اگر تمام طیف های نور را جذب کند، رنگ آن سفید و اگر هیچ طیفی را جذب نکند، سیاه خواهد شد.

رنگ قرمز

رنگ قرمز در طراحی آرم

رنگ قرمز مهم ترین و پرطرفدار ترین رنگ در بین افراد می باشد و در مکان های بسیاری از این رنگ استفاده می شود. به گفته اکثر روانشناسان، طرفداران این رنگ قرمز معمولا افرادی پرجنب و جوش می باشند. اگر بخواهیم ویژگی های طرفداران رنگ قرمز را نام ببریم، در مرتبه اول باید عرض کنیم که این افراد خیلی زود از کوره به در شده و عصبانی می شوند. البته که افراد خوش قلبی هستند و فقط نمی توانند خشم خود را قایم کنند.

رنگ قرمز رنگی است که ارتباط مستقیمی با تحریک جنسی آقایان داشته و با دارا بودن ویژگی هایی از جمله رفع کسالت، افزایش آدرنالین، کاهش فشار خون و در نتیجه آن حفظ آرامش، رنگ مهمی محسوب می شود. اما با مشاهده ویژگی های رنگ قرمز، نمی توان از معایب این رنگ چشم پوشی کرد. شما فقط زمانی به عیب این رنگ پی خواهید برد که به مدت طولانی از این رنگ استفاده کنید. زیرا استفاده طولانی مدت از این رنگ باعث ایجاد حرکات تکانه ای و عصبانیت در فرد می شود.

رنگ سبز

رنگ سبز در طراحی آرم

با معروف ترین و پراستفاده ترین رنگ در طراحی دکوراسیون و جلوه های ویژه آشنا شوید! رنگ سبز رنگی است که شکست نور(Light failure) بالایی دارد و به راحتی توسط نرم افزار های موشن گرفیک و نرم افزار های ساخت فیلم، قابل حذف می باشد. آیا می دانید چرا از رنگ سبز در طراحی دکوراسیون منازل استفاده می شود؟ رنگ سبز علاوه بر اینکه حس توازن و تناسب را در افراد ایجاد می کند، مناسب ترین رنگ برای اتاق مطالعه محسوب می شود. زیرا که سبب افزایش سرعت مطالعه در دانش آموزان می گردد.

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون محل زندگی افراد افسرده، به شدت توصیه می شود. رنگ سبز که به آرامش بخش ترین رنگ معروف است، طرفداران زیادی دارد و جالب است بدانید طرفداران این رنگ اشخاصی با شخصیت مثبت و کنجکاو می باشند. هر رنگ در کنار ویژکی هایی مثبت خود، معایبی را نیز دارا می باشد. یکی از مهم ترین معایب این رنگ ایجاد کسالت و رکود به هنگام اسفاده طولانی مدت از آن می باشد. استفاده از این رنگ در طراحی نشان تجاری سبب ایجاد صلح و آرامش در مشتری می شود. نشانی که شامل رنگ سبز است به راحتی می تواند جلب توجه کند و در نتیجه شانس تماس گرفتن مشتری با شما برای معامله افزایش یابد.

رنگ آبی

رنگ آبی در طراحی نشان

رنگ آبی سومین رنگ از سه رنگ اصلی می باشد که بیشتر نماد اعتماد، بهره وری، صداقت و حقیقت می باشد و تاثیر بسزایی در طراحی لوگو دارد. لوگو های بسیار معروفی با این رنگ طراحی شده و برای خود یک برند تجاری شده اند. آیا می توانید چند طرح با رنگ آبی را نام ببرید؟ فیسبوک، اسکایپ، فورد، اچ پی، اینتل و… از جمله لوگو های معروف و صاحب نامی می باشند که با رنگ آبی طراحی شده اند.

برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در این زمینه می توانید مقاله ویژگی های لوگو را مطالعه کنید

البته به هیچ عنوان نمی توان گفت که آرم های طراحی شده با سه رنگ اصلی یا مثلا با رنگ قرمز یا آبی، بهترین آرم ها هستند! آرم های بسیاری در انواع مختلف رنگ ها وجود دارند که زیبایی و معنای آن ها غیر قابل توصیف است. طراحی کارت ویزیت نیز یکی از عناوین مهم در برندیگ و معروف سازی یک شرکت می باشد. یک طراح حرفه ای باید با روانشناسی رنگ ها آشنایی کامل داشته و تاثیر رنگ ها در طراحی را بطور کامل متوجه باشد تا بتواند با در نظر گرفتن زمینه فعالیت یک شرکت، رنگ متناسب با کار آن شرکت را تشخیص دهد. یک طراح باید به اندازه ای تخصص در کار داشته باشد تا به راحتی بتواند ایده خود را پیاده سازی نماید.

فنگ شویی(Feng shui)

فنگ شویی

بسیاری از شما که این مقاله را می خوانید شاید اولین بار باشد که این کلمه را می شنوید ولی بهتر است که با معنی و مفهوم این کلمه آشنایی پیدا کنید. فنگ شویی(風水) کلمه ای چینی است که به معنای آب و باد است. دیدگاه فنگ شویی دیدگاهی سنتی و چینی است که در مورد رعایت نظم و زیبایی مخصوصا در چینش است. از دیدگاه فنگ شویی بیشتر در دکوراسیون خانه ها، ساختمان ها، پارک ها، باغ ها و… استفاده می شود. اما چه رابطه ای میان فنگ شویی و طراحی دیده می شود؟ قصد داریم با مثال کوتاهی، دیدگاه فنگ شویی را برایتان توضیح دهیم.

پنج عنصر مهم در فنگ شویی

پنج عنصر مهم در فنگ شویی

پنج عنصر آب، خاک، چوب، آتش و فلز، در کشور چین، به عنوان ۵ عنصر اصلی شناخته می شوند. فرض کنید گلخانه ای بزرگ در شهر شما در حال فعالیت می باشد و به دنبال طراحی کارت ویزیت مناسب برای گلخانه خود می باشد. در طراحی کارت با استفاده از دیدگاه فنگ شویی، برای هر شغل و هر کسب و کار، یکی از ۵ عنصر نسبت داده می شود و سپس بر اساس آن قضاوت می شود که چه رنگی برای طراحی آرم این کار خوب است و چه رنگی خوب نیست. در فنگ شویی می توان به کسب و کار گلخانه، عنصر چوب را نسبت داد. پس از آن با در نظر گرفتن عنصر چوب رنگ هایی به ذهن همه ما خواهد رسد. برای مثال رنگ های سبز و قهوه ای(رنگ گیاه)، زرد و قهوه ای(رنگ گیاه)، آبی(رنگ عنصر آب که تشکیل دهنده گیاهان سبز رنگ بوده و خود نیز عنصر اصلی می باشد)، را بخاطر می آوریم. یعنی این رنگ ها برای طراحی کارت گلخانه ما مناسب می باشند.

فنگ شویی علاوه بر اینکه رنگ های مناسب برای طراحی کارت شرکت مورد نظر ما را مشخص می نماید، توانایی مشخص نمودن رنگ هایی که برای این کار مناسب نمی باشند را نیز می باشد. برای مثال عنصر آتش مخالف عنصر چوب است زیرا آن را می سوزاند. عنصر آتش چه رنگ هایی را تشکیل می دهد؟ برای آتش می توانیم طیف های رنگ قرمز، از رنگ نارنجی، بنفش، صورتی، نیلی گرفته و حتی خود قرمز را در نظر بگیریم که این رنگ ها بر اساس دیدگاه فنگ شویی برای طراحی کارت ویزیت گلخانه، مناسب نمی باشند.

دیدگاه فنگ شویی فقط به اینجا ختم نمی شود و کتاب های بسیاری در این مورد نوشته شده اند که در صورت علاقه داشتن و تهیه کتاب فنگ شویی می توانید به مطالعه آن ها بپردازید

لوگو ها سبک ها و انواع مختلفی دارند که برای آشنایی با این سبک ها پیشنهاد می کنیم مقاله سبک های مختلف در طراحی لوگو را مطالعه کنید.

زبان رنگ ها

زبان رنگ ها

منظور از زبان رنگ ها معنا و مفهومی است که از هر رنگ دریافت می شود. در زیر سعی کردیم زبان رنگ های مهم را در قالب یک جدول برای سهولت در مطالعه آماده کنیم:

نام رنگ زبان رنگ
آبی روشن و آبی تیره (به ترتیب) آرامش و اعتماد – صداقت و پشتکار
قرمز پرانگیزه و خوش قلب
سبز شفا بخشی، جوانی و طبیعت
زرد شادی و قابل رویت
نارنجی گرمی و حرارت
بنفش رویایی و خودپسندی
صورتی لطافت، زیبایی و جذابیت
سفید پاک و خالص بودن
مشکی استقامت، قدرت و اختیار

روانشناسی رنگ ها

رنگ های گرم

رنگ های گرم

رنگ های قرمز، نارنجی و زرد و هر ترکیبی از این سه رنگ، رنگ های گرم محسوب می شوند. هر رنگ حس خاصی را به بیننده منتقل می کند که رنگ های گرم، بر خلاف رنگ های سرد، حس گرمی و صمیمیت و نزدیک بودن را به کاربر منتقل می کنند. با این اوصاف نمی توان از تاثیر رنگ های گرم در طراحی کارت ویزیت چشم پوشی کرد. اگر در کارت ویزیت و آرم بسیاری از رستوران ها و غذاخوری ها دقت کنید، متوجه خواهید شد که رنگ بنر اکثر آن ها، قرمز یا نارنجی و یا زرد است. که حس گرم بودن غذا را از آتشِ زرد و نارنجی رنگ، به دل کاربر منتقل کرده و او را گرسنه می سازد. و وقتی یک مشتری گرسنه می شود مجبور به سفارش غذای بیشتر می شود. فکر کنم هم اکنون بخوبی متوجه شده باشید که چگونه رنگ مناسب در طراحی بنر ها سبب افزایش کسب و کار و سوددهی به شما می شود.

رنگ های سرد

رنگ های آبی، نیلی، بنفش و سبز از جمله رنگ های سردی می باشند که همه ما را به یاد آب، آسمان و دریا می اندازند و حس سردی و آرامش را به ما می رسانند. آیا تا بحال شده است که کنار دریا یا دریاچه ای بایستید؟  آیا در آن هنگام حس فراخی و گشوده شدن درونتان برایتان دست داده است؟ رنگ های سرد این چنین ویژگی هایی دارند که می توانند مکان های کوچک را بزرگ نشان دهند. برای مثال شما می توانید رنگ دیوار های اتاق کوچک خود را نیلی رنگ کرده و از فردا همان اتاق کوچک به چشم شما بزرگ دیده خواهد شد. رنگ های سرد میتوانند در طراحی لوگو بسیار موثر واقع شوند. در نشانِ حوزه های تکنولوژی و صنعتی، رنگ های سرد عالی هستند! آرم فیسبوک، توییتر، اینتل، شرکت دل و… از جمله نشان هایی هستند که از رنگ های سرد ساخته شده اند و از طرفی شناخته شده و معروف می باشند.

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی

پس از آشنایی با رنگ های سرد و گرم شاید رنگ های خنثی دیگر به ذهنتان خطور نمی کرد. دانستن کاربرد ها و تاثیرات رنگ های خنثی در طراحی بنر برای هر طراح و گرافیستی واجب است. رنگ های خنثی، مانند رنگ های طوسی، نقره ای، خاکستری، قهوه ای، شیری، کرمی و… از جمله رنگ های کاربردی در طراحی بنر می باشند. تاثیر رنگ های خنثی بیشتر برای پس زمینه مورد استفاده قرار می گیرند به همین دلیل پس زمینه های خوبی برای پوشاک، بنر ها و … می باشند. برای مثال اگر قصد طراحی بنر تبلیغاتی سالن آرایشی زنانه دارید، می توانید از رنگ های صورتی کم رنگ، زرد کم رنگ و خاکستری کمک بگیرید که در کنار هم ترکیب چشم نوازی را به وجود می آورند.

ناگفته نماند که کاربرد رنگ های خنثی فقط در طراحی بنر ها، کارت ویزیت ها، پوشاک و پس زمینه تصاویر ختم نمی شود! رنگ های خنثی کاربرد گسترده تری در طراحی دکوراسیون داخلی منازل دارند و بطور حتم خودتان می دانید که طرحی دکوراسیون داخلی چه مبحث بزرگی برای خود می باشد.

رنگ صورتی و رنگ بنفش

رنگ صورتی در گرافیک

رنگ بنفش در طراحی لوگو

دو رنگ صورتی و بنفش رنگ های مهمی می باشند که هر کدام معانی عمیقی را شامل می شوند. طراحی بنر در رنگ صورتی برای مکان ها و شغل هایی که بیشتر به زنان مربوط می شود، کاربرد و تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. رنگ صورتی رنگی آرامش بخش و لطیف می باشد و چون زنان احساساتی لطیف دارند، به این رنگ علاقه زیادی نشان می دهند.

به گفته بسیاری از روانشناسان رنگ صورتی و بنفش هر دو رنگ هایی رویایی می باشند. البته شاید رنگ بنفش به روشنی و لطیفی رنگ صورتی نباشد اما ویژگی های مختص خود را دارا می باشد. طرفداران رنگ بنفش افرادی بسیار خاص می باشند که می توانند رهبری یک دسته یا گروه را بر عهده بگیرند. اگر اندکی در این رنگ تامل کنید می توانید دریابید که رنگ بنفش، ترکیبی از دو رنگ آبی و قرمز می باشد. رنگ بنفش نه تنها برخی ویژگی های آبی و قرمز را دارا می باشد بلکه با تلفیق ویژگی های این دو رنگ اصلی، ویژگی های خاص جدیدی را به وجود می آورد.

استفاده از رنگ صورتی در طراحی بنر های تبلیغاتی، بسته به نوع کسب و کار یا شغل مورد نظر، بسیار اثرگذار می باشد. اگر طراح و یا گرافیست هستید و یا جزو طرفداران و علاقه مندان به این حوزه می باشید، به راحتی درک خواهید کرد که چرا رنگ صورتی می تواند در بنر یک آرایشگاه زنانه، پوشاک زنانه و… مورد استفاده قرار گیرد. حوزه ها و زمینه هایی که رنگ بنفش می تواند در آن ها ظاهر شود، بیشتر از رنگ صورتی می باشد. زیرا رنگ بنفش ویژگی های گسترده تری را دارا می باشد که در انواع کسب و کار های خدماتی چه زنانه و چه مردانه می تواند حضور داشته باشد.

در بخش “نکات فنگ شویی” مثالی از یک کسب و کار گلخانه آورده شد، آیا می توانید تحلیل کنید که چرا در دیدگاه فنگ شویی طراحی کارت ویزیت با رنگ بنفش مناسب یک کسب و کار گلخانه ای یا گیاهی نمی باشد؟ پاسخ خود را در قسمت کامنت ها تایپ کنید!

لیمو پرتغال

با مشاهده عنوان لیمو پرتغال مطمعنا به یاد دو رنگ زرد و نارنجی می افتید. چه حسی نسبت به این دو رنگ دارید؟ اگر طعم این دو میوه اجازه دهد، می توانید دریابید که رنگ زرد رنگی عاطفی و مثبت می باشد و اگر شما را به یاد لیمو نمی اندازد، مسلما به یاد آفتاب خواهد انداخت. در ذهن بیشتر افراد رنگ زرد، رنگ خاصی بوده و نزدیک به رنگ سبز می باشد و نزدیک بودن طیف دو رنگ به معنای نزدیک بودن ویژگی های آن ها نیز می باشد.

آیا می دانید چرا رنگ ماشین های تاکسی زرد است؟

رنگ زرد

رنگ زرد در طراحی کارت ویزیت

رنگ زرد رنگی شاد می باشد. ۹۹ درصد ماشین های تاکسی در سطح شهرها زرد رنگ می باشد زیرا که رنگ زرد توجه افراد را سریع تر می تواند به خود جلب کند. بعلاوه رنگ زرد در طراحی لوگو کسب و کار به شدت می تواند هناینده(اثربخش) باشد و ویژگی جلب توجه بودن را بصورت رایگان به لوگو شما ببخشد. ناگفته نماند که شدت جلب توجه این رنگ به طیف آن بستگی دارد، هر چه کم رنگ تر باشد و به رنگ های خنثی میل کند، قدرت جلب توجه آن کم تر و هر چه به سمت پر رنگی و روشن بودن (نه به سمت تیرگی) تمایل ورزد، جلب توجه بالایی خواهد داشت.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی در طراحی بنر

رنگ نارنجی ویژگی هایی مانند خلاقیت، شادابی، جذابیت و تحرک را به بینندگان می بخشد. رنگ نارنجی رنگی است که برادر میانیِ دو رنگ قرمز و زرد بوده و از ترکیب این دو بدست می آید. اگر برخی از ویژگی های زرد و قرمز را با هم ترکیب کنیم، ویژگی های جدیدی را به وجود می آورند که در رنگ نارنجی یافت می شوند. پیشنهاد می شود در طراحی بنر های تبلیغاتی خود حتما سعی کنید از رنگ نارنجی استفاده کنید. رنگ نارنجی قدرت خلق موقعیت های بسیار خوب برای شما و کسب و کارتان را داراست. چرا که تاثیر رنگ نارنجی به گونه ای است که می تواند مشتریان شما را وادار به معامله کرده و به آن ها تحرک ببخشد. درست است که رنگ نارنجی به اندازه رنگ قرمز در طراحی استفاده نمی شود اما رنگی است که تاثیر و انرژی خاصی را با خود به همراه دارد. رنگ نارنجی خود را در لوگو های بسیار معروفی از جمله ساندکلاد(SoundCloud)، فانتا، مک دونالد، والکمن(یادش بخیر) و راک استار به نمایش می گذارد.

رنگ سفید

رنگ سفید نماد پاکی، صلح و نشانه خوبی هاست که با رنگ سیاه در تضاد و تناقض می باشد. فلسفه های بسیاری در پشت رنگ سفید در ادیان و مذهب های مختلف وجود دارد. رنگ سفید رنگی خنثی بوده و در صنعت پوشاک از آن استفاده های زیادی می شود که محصولات تولید شده در این رنگ قیمت های باصرفه تری دارند. از آنجایی که رنگ سفید رنگی خنثی می باشد، در جاهای مختلفی از آن به عنوان پس زمینه استفاده می شود.

با مراحل طراحی لوگو بصورت حرفه ای آشنا شوید!

رنگ سیاه(مشکی)

روانشناسی رنگ مشکی

رنگ سیاه نشانه قدرت، ثابت قدمی و جاودانگی است. مشکی رنگی مدرن و شیک می باشد. زمانی که از این رنگ در طراحی لباس ها استفاده می شود، ساده بودن و کلاس بالا بودن لباس را نشان می دهد. همچنین لباس هایی که با این رنگ دوخته و فرخته می شوند، گران تر از لباس هایی با رنگ سفید می باشند. شلوار و پیراهنی که از رنگ های دیگر (بجز سیاه) طراحی شده، با گذشت مدت زمانی شاید از چشم بیفتد اما همان مدل شلوار و پیراهن که با رنگ مشکی طراحی می شود به سختی از چشم بیننده خواهد افتاد.

نتیجه گیری

با مطالعه این مقاله جامع در مورد تاثیرات رنگ ها در طراحی بنر ها و دکوراسیون ها و…، نتیجه میگیریم که رنگ ها در طراحی چنین مکان هایی بسیار مهم هستند. با این وجود طراحان بسیار کمی را می توانید پیدا کنید که با ویژگی های رنگ ها آشنایی کافی داشته و از تاثیرات رنگ ها در طراحی مطلع باشند. دیدگاه فنگ شویی که دیدگاهی از دیار چینی ها بود را نیز معرفی کردیم که دیدگاهی مهم در طراحی دکوراسیون محسوب میشد. به وسیله دیدگاه فنگ شویی با تحلیل چند عامل، به راحتی می توان دریافت که چه رنگی باید در طراحی کارت کسب و کار های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

البته که دیدگاه فنگ شویی به قدری گسترده و جای مطالعه دارد که امکان فشرده سازی و تشریح کاملش در این مقاله امکان ناپذبر است. مطالب گفته شده در این مقاله فقط به اینجا ختم نشد و پس از معرفی سه رنگ اصلی در ابتدای مقاله، جدولی را برایتان آماده کردیم که در آن زبان رنگ ها را جای دادیم. تا بلکه به آسانی بتوانید آن ها را مطالعه کنید.

منابع:

Color Psychology in Logo Design & Branding Explained

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *