آموزش حذف لینک های مخرب| آموزش disavow کردن بک لینک ها | آموزش حذف بک لینک های اسپم | حذف بک لینک های بی ارزش

بک لینک ها همیشه باعث بهبود و ارتقا سایت نمی شوند. گاهی نیز بک لینک ها باعث از بین رفتن ارزش سایت و دامین آتوریتی (DA) می شوند. بک لینک های اسپم یا بی کیفیت باعث از بین رفتن اعتبار سایت می شود، امکان دارد که رقیبی برای سایت بک لینک های مخربی بگیرد که باعث افت رتبه سایت در کلمات کلیدی مهم شود و در نتیجه به پایین آمدن سایت در نتایج گوگل و یا شاید خارج شدن از لیست پیشنهادی گوگل منجر شود. ایجاد بک لینک های مخرب برای سئو مضر بوده و بهتر است هر چه زود تر فکری به حال این بک لینک های مخرب کرده و هر چه سریع آن ها را پاک کنیم. در این مقاله از مقاله های آموزش سئو به نحوه پاک کردن این بک لینک ها خواهیم پرداخت.

در این مقاله، ما سعی داریم شما را با لینک های مخرب و مضر، نحوه ی شناسایی آن ها و ابزاری برای پاک کردن آن ها به نام google disavow و همچنین جلو گیری از بک لینک مخرب و اسپم آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

disavow کردن چیست ؟

برای پاک کردن این بک لینک های مخرب، بی کیفیت و اسپم، باید از قابلیتی بنام Disavow استفاده کنیم. Disavow کردن قابلیتی است که بک لینک های مخرب، اسپم و بی کیفیت را پاک کرده و اجازه دسترسی به آن ها نمی دهد. این قابلیت در Disavow Tools که در Search Console موجود می باشد . در صفحه disavow backlinks گوگل می توانید مطالب منتشر شده توسط گوگل را مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که اگر دانش کافی در استفاده از ابزار Disavow Tools ندارید، از آن استفاده نکنید. زیرا ممکن است با کوچک ترین سهل انگاری باعث نابودی سایت یا پایین آوردن اعتبار یا دامین آتوریتی (DA) آن شوید.

خب تا به اینجا متوجه کارکرد ابزاری به نام Disavow Tools در Search Console شده اید و تا حدودی با ویژگی های آن آشنا شده اید.

اما لینک های مخرب چیست؟ و راه ها شناسایی این لینک های مضر برای سایت کدامند؟

آموزش حذف لینک های مخرب| آموزش disavow کردن بک لینک ها | آموزش حذف بک لینک های اسپم | حذف بک لینک های بی ارزش

کدام لینک ها مخرب هستند ؟

اصولا لینک های مخرب و مضر دارای نشانه هایی هستند که ما می توانیم از طریق آنها متوجه مخرب بودن بک لینک ها شویم و آن ها را پاک کرده و از بک لینک شدن جلو گیری کنیم. توجه داشته باشید که اگر سایتی با یکی از نشانه ها بر حسب اتفاق منطبق شد، صدرصد نمی توانیم بگوییم لینک هایی که در این سایت منتشر شده مضر است، بلکه باید بطور کلی و با نشانه های دیگر آنرا بررسی کنیم .

اما این نشانه ها چیست ؟

نداشتن ارتباط بین بک لینک و سایت :

این بک لینک ها می توانند در سایتی باشند که در کشور دیگر ثبت شده است. کشوری که با کشور محل ثبت دامین شما ارتباط ندارد و به آن خدمات ارائه نمی دهد. برای مثال فرض کنید به صفحه طراحی سایت در ارومیه پارماتیک سایتی لینک دهد که در کشور کانادا قرار دارد ومحتوای سایت آن هیچ ارتباطی با سایت ما ندارد ، همچنین برای صفحات طراحی لوگو و طراحی کارت ویزیت از سایت های ورزشی لینک داده باشند تا اینکه سایت های مرتبط به حوزه گرافیک. از همین جهت همواره باید دقت کنید که سایت هایی که به صفحات مختلف شما لینک می دهند در چه جایگاهی قرار دارند و آیا بین سایت لینک دهنده و سایت شما ارتباط موضوعی ای وجود دارد یا خیر و یا حتی اینکه از کدام صفحات به صفحات شما لینک داده اند و لینک شما را در کدام از صفحات وبسایت خود گذاشته اند.

مرتبط نبودن بک لینک با سایت فقط در مرتبط نبودن کشور خلاصه نمی شود. امکان دارد سایت شما بک لینک هایی داشته باشد که به موضوع سایت شما هیچ ارتباطی نداشته باشد. هر سایتی بنا به فعالیت که دارد، دارای جامعه ی مخاطبانی است که با فروش محصول یا عرضه خدمات به آن ها درآمد خود را کسب می کند. برای مثال: سایتی که مخصوص آموزش زبان انگلیسی است مخاطبانی دارد که علاقه مند به یادگیری زبان انگلیسی هستند که اگر از سایتی که موضوعات محتوای آن مربوط به موضوعی خارج از آموزش زبان باشد بک لینک داده شود خوب طبیعتا بازخورد چندان مناسبی نخواهد داشت.

انکر تکست های اسپم :

شما با بررسی کردن انکر تکست ها که در بخش راه های شناسایی بک لینک های مخرب به آن اشاره می کنیم (ابزار link Explorer که در سایت moz قرار دارد) می توانید انکر تکست های اسپم را شناسایی کنید.

انکر تکست ها کلمات کلیدی هستند که سایت بر اساس آن دسته بندی شده است. شما با بررسی گزارشات مرتبط با انکر تکست، زمانی که مشاهده می کنید بخش های زیادی از بک لینک های ساخته شده در سایت با انکر تکست های دقیقا مشابه ساخته شده اند، در این موارد احتمالا در لینک ها دستکاری اتفاق افتاده است. شما اگر بطور طبیعی بک لینک ها را بدست آورده باشید، صدرصد این انکر تکست ها مشابه نخواهند بود.

نسبت بک لینک های فالو و نفالو :

نسبت لینک های فالو و نوفالو

شما از طریق نسبت لینک های فالو و نوفالو می توانید برای شناسایی لینک های اسپم استفاده کنید. ولی این مورد زیاد قطعی نیست. در صورت مشاهده ی انکر تکست های اسپم، شما با بررسی نسبت لینک های فالو و نوفالو با نسبت نامعقول و غیرطبیعی مواجه می شوید. شما با بررسی کردن انکر تکست اسپم و نسبت غیر عادی لینک های فالو و نوفالو می توانید بفهمید که لینک ها دست کاری شده اند یا نه؟ بنابراین هر چه زود تر این موارد را باید بررسی کنید و نسبت به پاک سازی این بک لینک های مضر و اسپم اقدام نمایید .

نسبت لینک ها به دامنه ها :

بطور کلی ما با بررسی نسبت ها می توانیم به طبیعی یا غیر طبیعی بودن آن ها پی ببریم. همانطور که با بررسی نسبت لینک ها متوجه اسپم بودن آن ها می شویم، با بررسی تعداد لینک ها به دامنه نیز می توانیم متوجه مشکلات شویم. نا گفته نماند شاخص مشخصی وجود ندارد که ما از طریق آن متوجه طبیعی یا غیر طبیعی بودن نسبت ها شویم، ولی به عنوان مثال ۳۰۰۰۰ لینک که فقط از ۲ دامنه ایجاد شده کاملا غیر طبیعی است. توجه داشته باشید که همچین مواردی یکی از جدی ترین و مضر ترین اشکالات در مبحث لینک سازی است.

نام دامنه ی سایت :

در لیست سایت ها و دامنه های لینک داده شده به شما، باید به نام وب سایت ها توجه داشته باشید. با بررسی این لیست شاید با اسم های عجیبی از وب سایت ها مواجه شوید که هر چه بیشتر آنها را بررسی کنید می بینید که عجیب تر می شوند. بسیاری از سایت ها  حتی در نام خودشان از کلماتی مانند DIR(ِدایرکتوری)، Article ،Link ،SEO و … استفاده کرده اند باید مورد بررسی دقیق تری قرار گیرند تا مبادا بی کیفیت باشند.

معیار های ابزار moz برای شناسایی لینک های مخرب:

شما با مراجعه به سایت moz در قسمت شبکه کمک رسانی، یک لیست از ۲۷ معیار اسپم بودن سایت (شاخص اسپم اسکور) بدست آورید که کمک شایانی به شما در تشخیص  سایت های اسپم می کند.

تا اینجا شما متوجه لینک های مخرب و اسپم و بی کیفیت هایتان شدید. شما می توانید با فایل Disavow، لیست لینک ها را مشخص کنید و به گوگل ارسال کنید تا گوگل آن ها را نادیده بگیرد که روش این کار را در زیر توضیح می دهیم:

روش پاک کردن بک لینک های مخرب :

لیست تمامی سایت هایی را که به شما لینک داده اند را دانلود کنید و آنها را بررسی کنید

 1. در صفحه ی اصلی Google Search Console روی سایت مورد نظر کلیک کنید.
 2. در منوی اصلی روی گزینه ی Search Traffic کلیک کنید.
 3. بر روی Link to Your Site کلیک کنید.
 4. وارد قسمت Download more sample links شوید.
 5. بر روی Download latest links کلیک کنید.

سایت هایی که برای سایت شما مضر اند را فهرست کنید و در Disavow Tools لود کنید. برای تهیه لیست یک فایل متنی با پسوند txt تهیه کرده (باید با UTF-8 H اینکد شده باشد) و فهرست مورد نظر را در آن می نویسیم. حال اگر میخواهید دامنه ای را کلا حذف کنید در ابتدای خط، عبارت :domain را تایپ می کنیم و سپس نام دامنه را بدون www در آن ثبت می کنیم مانند:

domain:example.com

اگر در ابتدای متنی کاراکتر # بگذاریم گوگل آن خط را نادید می گیرد و این خط می تواند فقط توضیحات بیشتر برای شما باشد.

نحوه ی اپلود کردن فایل :

 1. وارد صفحه ی Disavow links tool شوید.
 2. وب سایت مورد نظر خود را وارد کنید.

آموزش disavow کردن لینک های مخرب در وبمستر تولز

 1. بر روی Disavow links کلیک کرده.

آموزش پاک کردن لینک های مضر سایت در گوگل وبمستر تولز و سرچ کنسول

 1. بر روی Choose file کلیک کرده.

آموزش حذف بک لینک های اسپم و مخرب از گوگل وبمستر

توجه داشته باشید که این عمل ممکن است فرآیندی زمان بر باشد و تا چند هفته طول بکشد ولی تاثیر مهم آن در افزایش کیفیت سایت شما بسیار مشهود است.

در صورتی که به هردلیلی نتوانستید لینک های مخرب سایت خود را شناسایی و آنها را حذف نمایید ، پارماتیک با گرفتن هزینه ای اندک می تواند این کار را برای شما انجام دهد. برای تماس با تیم پارماتیک می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

Share:

نظرات

۲ نظرات

 • سلام
  ببخسید الان گوگل وبمستر یه دیزاین جدید زده و کلا فرق داره و نمیشه گزینه های بالا رو توش پیدا کرد.
  میشه بگید تو دیزاین جدید چطوری اینکارو کنیم؟

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *