">الگوریتم پنگوئن گوگل چیست ؟ جامع ترین آموزش گوگل پنگوئن | پارماتیک
الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل است که برای هرمدیر وبسایت و یا هر وبمستری واجب است که آن را به طور کامل بررسی کند و از نحوه کارکرد آن و تاثیرگذاری آن بر نتایج جستجو کاملا آگاه باشد. به خوبی می دانیم که گوگل محبوب ترین و معروف ترین موتور جستجوی در حال حاضر می باشد و طبیعی است که برای از ندادن مخاطبان خودش بخواهد خود را ارتقا و بهبود بخشد، همانگونه که می دانید با گذشت زمان نحوه نمایش نتایج جستجو توسط این جستجوگر تغییرات بسیاری به خود دیده است. با ما همراه باشید تا به کمک هم به بررسی تاثیرات ایجاد شده توسط الگوریتم پنگوئن در دنیای نتایج گوگل بپردازیم.

#مقدمه

#الگوریتم پنگوئن چیست و چکار می کند؟

#دشمنان الگوریتم پنگوئن را بشناسید!

#چگونه بفهمیم که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده ایم؟

#چگونه برای سایت خود بک لینک تهیه کنیم؟

#نتیجه گیری نهایی

مقدمه

تا قبل از سال ۲۰۱۲ به دلایل مختلف نحوه نمایش نتایج توسط جستجوگر گوگل به شکل عجیبی بی نظم شده بود و سایت ها با محتوای بی کیفیت در ردیف ها و رتبه های بالاتری نسبت به سایت ها با محتوای با کیفیت قرار داشتند. کاربران نیز پس از جستجوی کلمه مورد نظرشان در گوگل، نمی توانستند به خواسته و هدف خود برسند. محتوا ها و مقاله های موجود در صفحات نخست جستجوگر گوگل از کیفیت لازم و کافی بهره مند نبودند و نمی توانستند نیاز کاربران را برطرف کنند. گوگل هر ساله که با مشکلات جدیدی روبرو می شود، برای مقابله و رفع چنین مشکلاتی فیلتر ها و الگوریتم های مختلفی را معرفی می کند. یکی از این فیلتر ها الگوریتم پنگوئن گوگل بود که موضوع امروز این قسمت از مقاله های الگوریتم های گوگل پیرامون آموزش سئو می باشد.
قبل از اینکه الگوریتم پنگوئن گوگل وارد دنیای وب شود، سئوکارانی پیدا شدند که با سو استفاده از فیلترهای گوگل و روش های غیر طبیعی سایت خود را به صفحات اول جستجو آوردند. یکی از این روش ها استفاده از لینک های تقلبی و کلمات کلیدی نامرتبط آن هم با تعداد زیاد بود که سبب میشد کاربر شاهد محتوایی بی کیفیت و گاهی اوقات ناخوانا در نتایج جستجوی خود باشد و از طرفی رتبه این چنین سایت های بی کیفیت توسط گوگل افزایش یافته و در نتیجه آن، این سایت ها به صفحات اول نتایج جستجو تشریف فرما می شدند. این امر سبب شد سایت هایی با ارزش تر که وقت زیادی برای محتوای خود صرف می کردند و محتوایی عالی داشتند و با کاربر تعامل بهتری نسبت به بقیه سایت ها برقرار می کردند ، به صفحات دوم و حتی پایین تر کوچ کنند. و این مسئله ای بود که سبب نارضایتی کاربران از نحوه نمایش نتایج توسط جستجوگر گوگل شده و ظلمی در حق سازندگان این سایت های با ارزش بود.
گوگل برای حل این مشکل چاره ای اندیشید و در ۲۴ ام ماه آوریل سال ۲۰۱۲ فیلتر ضد اسپمی معرفی کرد که کارش مبارزه با لینک سازی ها و کلمات کلیدی نامرتبط بود و خلاصه جنگ با آن دسته سئوکارانی بود که با استفاده از سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) سعی داشتند تا سایت خود را به رتبه های بالا و صفحات نخست جستجوگر گوگل برسانند. بر روی این فیلتر تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۰ بروزرسانی اعمال شد و سرانجام در سپتامبر ۲۰۱۶ مت کاتس (Matt Cutts) در توئیت خود از این فیلتر به عنوان الگوریتم پنگوئن گوگل یاد کرد.

الگوریتم پنگوئن آمده است تا سئو بی کیفیت را به کلی محو و نابود کند.

در انجمن ها یا فروم ها دلایل زیادی برای این نام گذاری بیان شده است شاید بخاطر شباهت بین رنگ بدن پنگوئن و برادرش پاندا (که قبل از پنگوئن معرفی شده بود) باشد ولی دلیل این نام گذاری دقیقا مشخص نیست و شاید هم دلیل خاصی برای این نام گذاری وجود نداشته باشد.
اما کار الگوریتم گوگل پنگوئن دقیقا چیست و با چه هدفی به وجود آمده است؟ با ما همراه باشید.

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟ و چه کار می کند؟

اگر بخواهم بطور خلاصه وار بیان کنم الگوریتم پنگوئن گوگل ، الگوریتمی است که پس از برادر بزرگ تر خود یعنی الگوریتم پاندا گوگل پا در عرصه جنگ با خطا کاران و سئوکاران کلاه سیاه گذاشته است. کسانی که قصد دارند از طریق لینک سازی های غیر استاندارد خارجی و داخلی در متن سایت و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی سایتشان را به مرتبه های بالاتری در صفحات جستجوی گوگل برسانند، توسط الگوریتم پنگوئن مچشان گرفته شده و اتفاقات تقریبا جبران ناپذیری برای سایتشان رخ خواهد داد.
از زمانی که الگوریتم پنگوئن وارد هسته گوگل شده و فعالیت های خود را آغاز کرده است کابوسی برای آن دسته از سواستفاده کنندگان و طراحانی شده است که قصد دارند با روش های غیر طبیعی سایت خود را به صفحات اول گوگل بیاورند. این الگوریتم استفاده بیش از حد از برچسب ها، لینک سازی های غیر استاندارد، تکرار زیاد کلمات کلیدی و همچنین نامفهوم بودن و بی ارزش بودن محتوا را تشخیص داده و کسانی که این نکات را رعایت نمی کنند جریمه می کند.
گفتنی است که الگوریتم پنگوئن گوگل پس از بروز رسانی های مختلف پیشرفت چشم گیری داشته است. زیرا وقتی به عنوان فیلتر ضد اسپم در سال ۲۰۱۲ معرفی شد پس از جریمه کردن سایت ها و پایین آوردن رتبه آن ها، دیگر بازگشت سایت به رتبه قبلی خود و رفع جریمه این الگوریتم تقریبا غیر ممکن می شد و سایت هایی که مرتکب خطا می شدند به صفحات و رتبه های پایین تری نزول می کردند و این نزول دیگر بازگشتی نداشت.
البته ناگفته نماند که پیش از به دنیا آمدن الگوریتم گوگل پنگوئن تعداد لینک ها در رتبه سایت نقش بسیار مهمی داشتند. در واقع ربات های گوگل بدون توجه به کیفیت محتوای نوشته شده، سایت هایی را که لینک زیادی داشتند مورد توجه قرار داده و رتبه چنین سایت هایی را ارتقا می بخشیدند. این امر سبب می شد کاربر پس از جستجو شاهد سایت هایی شامل متون کم کیفیت و غیر قابل درک باشد.

الگوریتم پنگوئن گوگل از زمانی که یک فیلتر ضد اسپم معرفی شد، بروزرسانی ها و تغییرات زیادی را تجربه کرد و هر یک از این آپدیت ها و بروزرسانی ها تاثیرات زیادی را هم بر سایت خطاکاران و هم بر سایت زحمت کشان گذاشته و همچنین در کارکرد این الگوریتم نیز تغییرات زیادی ایجاد کردند. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، در آپدیت های ابتدایی پس از جریمه شدن دیگر بازگشتن به دوران اوج تقریبا غیر ممکن بود اما اکنون پس از آپدیت های مختلفی که بر روی این الگوریتم انجام شد، با انجام اعمال و روش هایی که در زیر نام خواهیم برد، می توانید تا حدودی سئوی سایت جریمه شده خود را بهبود بخشیده و سایتتان را به دوران قبل خود نزدیک تر کنید. در تصویر زیر می توانید ورژن های مختلف الگوریتم پنگوئن و تاریخ عرضه آن ها را بطور خلاصه وار مشاهده نمائید.

بروزرسانی های الگوریتم پنگوئن

حال با دانستن تعریف الگوریتم پنگوئن و کارایی آن و همچنین آشنایی با تاریخ انواع بروزرسانی های بزرگ آن، بد نیست نکاتی نیز در مورد دوستی و سازش با این الگوریتم مهم بدانید.

دشمنان الگوریتم پنگوئن را بشناسید!

نکات جالبی هستند که سبب می شوند سایت شما مورد توجه الگوریتم پنگوئن گوگل قرار گیرد و پنگوئن بر روی سایت شما حساس تر شده و به بررسی سایتتان بپردازد. بر اساس بررسی هایی که الگوریتم پنگوئن بر روی سایت شما انجام می دهد و نیز شرایط محتواها و لینک ها در سایتتان، الگوریتم پنگوئن گوگل خود تصمیم می گیرد که چه رفتاری با سایت شما داشته باشد.
منظور از دشمنان الگوریتم پنگوئن گوگل در واقع اعمالی است که با انجام آن ها توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی شده و جریمه خواهید شد. پس باید این دشمنان را بشناسید و با دوری از آنان به بهبود سئو سایت خود و سازش با الگوریتم پنگوئن کمک کنید!

۱. محتوای بی کیفیت و نامفهوم

اگر مطالبی که در بالا ذکر شدند را مطالعه کرده و به خوبی متوجه شده باشید می توانید به این نکته مهم پی ببرید که الگوریتم پنگوئن بر روی محتوای سایت شما حساس است. پیش از معرفی شدن الگوریتم پنگوئن برخی از مدیران برای بالا بردن رتبه سایت خود محتوایی تولید می کردند که ترکیبی از کلمات کلیدی مختلف بود و این کار رتبه سایتشان را بالا می برد اما حال که الگوریتم پنگوئن سر کار آمده است بر روی چنین محتوا هایی حساس است و توجه می کند. و کسانی که بخواهند از این روش برای بهبود رتبه سایت خود استفاده کنند، جزای سنگینی از طرف این الگوریتم مقدس در انتظار آن هاست! با توجه به این نکته ای که گفته شد شما نیز سعی کنید محتوایی خوانا تولید کنید که بتواند به خوبی با کاربر تعامل داشته باشد و محتوایتان به نحوی باشد که کاربر با خواندن محتوا به مفهوم کلی دست یابد.

در اینجا قصد دارم یکی از تجربه های شخصی خودم را پیرامون الگوریتم پنگوئن گوگل برایتان بازگو کنم. چندی پیش بر روی سه صفحه طراحی سایت در اصفهان ، طراحی سایت در زنجان و طراحی لوگو کار می کردم و قصد داشتم محتوای آن هارا بهبود ببخشم. اتفاقی که افتاد این بود که در بررسی سایت های دیگر به دو سایتی برخورد کردم که با محتوای بی کیفیت و لینک سازی اسپم توانسته بودند به صفحه نخست گوگل برسند ، من مطمئن بودم که دیر یا زود این دوسایت توسط پنگوئن گوگل جریمه خواهند شد و صد البته که این اتفاق افتاد و آن دوسایت از نتایج جستجو کاملا حذف شدند. باید این نکته را بخاطر بسپارید که دیگر زمان این نیست که با محتوای بی کیفیت در نتایج جستجو جایگاهی بدست آوردید و باید تمام تمرکز خود را بر روی تولید محتوا با کیفیت بگذارید ، محتوایی که کاربران از خواندن آن لذت ببرند و بتواند دردی از دردهای کاربران را درمان بخشد. اما چه بگوییم از دست سایت هایی که همچنان در خواب زمستانی خود فرو رفته اند و قصد بیدار شدن نیز ندارند…

۲. تکرار زیاد کلمات کلیدی

پیش از الگوریتم پنگوئن برخی محتوا نویسان و سئوکاران بدون توجه به کیفیت محتوا، دست به استفاده زیادی از کلمات کلیدی می زدند و با اینکه محتوای سایتشان ناخوانا و نامفهوم بود باز هم سایتشان پیشرفت خوبی داشت در حالی که سایتی دیگر با محتوایی با کیفیت تر و کلمات کلیدی کمتر و مرتبط با موضوع ، به رتبه های پایین تر سقوط می کرد . پس از ظهور الگوریتم  پنگوئن اکنون دیگر فکر استفاده از کلمات کلیدی زیاد و نامرتبط به ذهن هیچ عاقلی خطور نمی کند .

یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل در سئو سایت ها و همچنین درمورد الگوریتم پنگوئن ، تولید حرفه ای محتواها می باشد و زیاد بودن محتوا در سایت تاثیر چندانی در سئو سایت شما ندارد لذا تولید محتوای کم و با کیفیت در درجه اول قرار می گیرد و مهمتر از هر چیز دیگری است . به این نکته مهم نیز باید توجه کنید که حتی اگر سایت شما در صفحه نخست جستجوی گوگل باشد و محتوای بی کیفیت تولید کنید ، کاربر در سایت شما باقی نمی ماند و بلافاصله سایت را ترک خواهد کرد که این امر تاثیر خوبی بر سئوی سایت شما نخواهد داشت.

۳.لینک سازی اسپم

لینک سازی اسپم اصلی ترین و مهم ترین دلیلی بود که الگوریتم پنگوئن چند سال پیش به عنوان فیلتری ضد اسپم معرفی شد . همه ما می دانیم که لینک سازی امری مهم در سئو سایت محسوب می شود ولی سوال اینجاست که چرا پنگوئن با لینک سازی ها مخالفت می کند ؟ در پاسخ باید به این نکته قابل توجه اشاره کنیم که الگوریتم پنگوئن با لینک سازی های منظم و بِجا مشکلی ندارد و گوگل نیز این نکته را متذکر شده است که فقط بر روی لینک سازی تمرکز نکنید . برای مثال اگر شما سایتی داشته باشید که در آن ۶۰۰۰ بک لینک گرفته شده باشد ولی در عین حال نه محتوای درست حسابی و نه سایتی سئو شده داشته باشید ، در اینصورت است که گوگل به سایت شما مشکوک شده و به بررسی سایتتان می پردازد و با خود می گوید این چگونه سایتی است که در تمام زمینه ها ضعیف است ولی لینک سازی قوی ای دارد ؟! در اینجاست که الگوریتم پنگوئن دست به کار شده و لینک های شما را به عنوان اسپم در نظر می گیرد و شما را به جرم لینک سازی اسپم جریمه می کند . این نکته را هم در نظر بگیرید که در صورت جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن رتبه سایت شما به سختی به دوران قبل خود بازخواهد گشت .

موارد ذکر شده در بالا از موارد مهمی هستند که خشم الگوریتم پنگوئن را منجر می شوند. شما کاربران عزیز می توانید با دوری کردن از انجام تک تک نکات ذکر شده در بالا با الگوریتم پنگوئن به خوبی کنار آمده و این کار شما سبب می شود که الگوریتم پنگوئن دیدگاه مثبتی نسبت به سایت شما داشته باشد.

الگوریتم گوگل پنگوئن

چگونه بفهمیم که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده ایم؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد زمانی که شما قصد دارید با استفاده از روش های غیر استاندارد رتبه سایت خود را افزایش دهید الگوریتم پنگوئن شروع به جریمه کردن سایتتان می کند و رتبه سایت شما را در کلمه مورد نظرتان به صورت چشم گیری پایین می آورد. در واقع الگوریتم پنگوئن گوگل زمانی که سایت ها را جریمه می کند، جریمه آن در اکثر مواقع بر روی صفحه اصلی تاثیر گذار است. و تجربه نشان داده است که گاها حتی صفحات دیگر سایت با همان رتبه باقی می مانند. برای مثال در نتایج جستجو یکی از صفحه های ” درباره ما ” و یا ” تماس با ما ” به جای صفحه اصلی سایت شما به کاربر نشان داده می شوند.

چگونه جریمه گوگل پنگوئن را رفع کنیم؟

الگوریتم پنگوئن گوگل در درجه اول لینک سازی های اسپم و غیر طبیعی شما را تشخیص می دهد پس اگر قصد دارید از دست جریمه این الگوریتم رها شوید برای شروع این کار ابتدا باید لینک سازی های غیر طبیعی و غیر استاندارد سایت خود را اصلاح و حذف کنید. و همچنین بک لینک های اسپم خود را Disavow کنید ، اگر اطلاعاتی راجب Disavow کردن ندارید می توانید مقاله آموزش حذف ( Disavow ) کردن بک لینک های مخرب را مطالعه نمایید. با توجه به اینکه لینک های اسپم مهم ترین عوامل در جریمه شدن سایتتان هستند، مواردی را نیز در زیر برای شما بیان می کنیم که در امر رفع جریمه سایتتان بی تاثیر نیستند .

  • نکته اول اینکه سعی کنید از سایت هایی که تعداد بیش از ۱۰۰ لینک خارجی دارند، لینکی دریافت نکنید زیرا که این سایت ها خود را در نزد گوگل بد نام کرده اند.
  • به عنوان نکته دوم تمام لینک های Site-Wide گرفته شده از سایت ها را حذف کنید و از سایت هایی که بر روی یک آی پی آدرس هستند لینکی دریافت نکنید.
  • سعی کنید انکر تکست (Anchor Text) های لینک ها را هم بصورت ترکیبی دریافت کنید.
  • نکته آخر هم اینکه اقدام به پاک کردن و یا Disavow کردن لینک هایی کنید که از سایت های مزرعه لینک یا همان مزرعه محتوا دریافت کرده اید.

در مراحل بعدی این امر شما باید به فکر تصحیح کردن محتوای سایت خود باشید و کلمات کلیدی ای که از آن ها زیاد استفاده کرده اید و سبب نامفهوم شدن محتوای سایت شما شده اند را حذف کنید و محتوای با کیفیت را تحویل بازرسان الگوریتم گوگل پنگوئن و بخصوص کاربران سایت خود بدهید .

بیشتر بخوانید: الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

در زیر مراحلی را بصورت تصویری برای شما معرفی می کنیم که با انجام آن ها شما می توانید بک لینک های استاندارد برای سایت خود ایجاد کرده و لینک هایی که به سایت شما هیچ سودی نمی رسانند را هم پاک کنید :

۱- اگر وارد صفحه Google Search Console خود شوید، در سمت چپ صفحه، گزینه Links را در قسمت Security & Manual Actions مشاهده خواهید کرد روی آن کلیک کنید.

۲-  پس از کلیک کردن بر روی گزینه Links با تصویر زیر روبرو خواهید شد. در این صفحه تمام لینک هایی که از سایت ها گرفته اید برایتان نمایش داده می شود.

لینک های گوگل سرچ کنسول

۳- اکنون برای ویرایش کردن لینک هایی که اشاره شد شما باید در بالا و سمت چپ صفحه، بر روی گزینه Export External Links کلیک کرده و پس از انتخاب پسوند فایل، آن را دانلود کنید.

دانلود لینک ها در گوگل کنسول

در فایلی که دانلود کردید نام دامنه هایی را که به شما بک لینک داده اند، مشاهده خواهید کرد. در این فایل شما می توانید تک تک سایت ها را چک کرده و آن هایی را که غیر طبیعی و اسپم هستند را به فایل جدید بیفزایید. گوگل ابزاری به نام Disavow links دارد که شما پس از اتمام کارتان باید همان فایل جدید را که دامنه های اسپم را به آن اضافه کردید، به این ابزار گوگل معرفی کنید. تا بازرسان گوگل ( خزنده ها ) متوجه تغییرات سایت شما شوند. البته از آنجایی که سرعت بررسی این بازرسان نسبت به سایت های مختلف متفاوت است، ممکن است تغییرات که بر روی لینک های سایتتان انجام دادید، از ۴ ساعت الی ۳ ماه به طول انجامد البته به مقدار تغییراتی که شما بر روی سایتتان می دهید نیز بستگی دارد. یعنی اگر تغییرات زیادی ایجاد کنید بازرسان گوگل سعی می کنند تا سایت شما را هر چه زود تر بررسی نمایند.
در مواردی نیز تمام این کار هایی که انجام داده اید تاثیری بر روی افزایش رتبه محتوای سایتتان نمی گذارد و این در صورتی است که سایت شما بصورت دستی جریمه شده باشد. برای حل این مشکل نیز باید یک درخواست تجدید نظر به گوگل ارسال کنید.
تصویر زیر فرآیند تاثیر جریمه شدن یک سایت توسط الگوریتم پنگوئن و همچنین روند رو به رشد سایت را پس از رفع جریمه آن نشان می دهد .

پنالتی الگوریتم پنگوئن گوگل

نتیجه گیری نهایی

در این مقاله ما به معرفی و تشریح کامل الگوریتم پنگوئن گوگل پرداختیم و به چیستی آن پی بردیم. مواردی را برای شما نام بردیم که الگورتیم گوگل پنگوئن با آنها مشکل دارد و در جهت جریمه کردن آنها کار می کند .
یکی از نتایجی که با خواندن این مقاله به آن می رسیم این است که استفاده بیهوده و بیش از حد، از لینک های داخلی و خارجی در سایت ها و یا استفاده از کلمات کلیدی پشت سر هم که زمانی موجب ظاهر شدن تعداد زیادی سایت با محتوای بی کیفیت و نامفهوم در نتایج جستجوی گوگل می شدند، حال فقط و فقط موجب جریمه شدن سایت و محو شدن سایت از صفحات نخست جستجو شده و همچنین سئوی سایت شما را نه تنها بالا نمیبرند بلکه سبب می شوند که سایتتان به قعر نتایج جستجو سقوط کند.
شما می توانید با وقت گذاشتن بر روی محتوای سایت خود و در نتیجه تولید محتوای با کیفیت و هدفمند و همچنین لینک سازی های استاندارد و به اندازه، به پیشرفت سایت خود کمک شایانی کنید.

جالب توجه است که بدانید بنا به وضعیت اقتصادی و اجتماعی حاکم، شرایط به گونه ای شده است که اکثر کاربران برای افزایش رتبه سایت خود به دنبال سئو با قیمت پایین هستند و همان گونه که می دانید سئوی ارزان قیمت لزوما سئو با کیفیت بالا نیست و مطمئن باشید به جای بالا بردن رتبه سایتتان، رتبه سایت شما را بصورت چشم گیری پایین خواهد آورد. در مواردی نیز ابتدا رتبه سایت شما را افزایش داده و پس از گذشت مدتی سایت شما را همراه با کاهش رتبه، به صفحه های پایین تر در نتایج جستجوی گوگل منتقل می کند.

اگر مقاله بالا را مطالعه کردید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در مورد این مقاله ما را در جهت بهبود آن راهنمایی کرده و برای مشاوره رایگان می توانید با شماره تلفن همراه قرار داده شده در سایت تماس حاصل فرمائید.

منابع :

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *