الگوریتم کبوتر گوگل | آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل | الگوریتم کبوتر چیست

در این مقاله از مقاله های آموزش سئو قصد داریم یکی دیگر از الگوریتم های گوگل را که به نام الگوریتم کبوتر گوگل مشهور است بررسی نماییم ، این الگوریتم تاثیر به سزایی را در نتایج جستجو داشته است و سایت های زیادی را در نتایج جابجا کرده است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

#مقدمه

#چرا کبوتر

#به باغ وحش گوگل خوش آمدید

#تعریف مختصری از سئوی محلی

#چگونه از الگوریتم کبوتر استفاده کنیم؟

#نتیجه گیری

مقدمه

الگوریتم کبوتر گوگل | آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل | الگوریتم کبوتر چیست

گوگل برای ارتقا نتایج جستجوی خود و زیبایی بخشیدن به آن، الگوریتمی به نام الگوریتم کبوتر را ۲۰ آگوست سال ۲۰۱۳ معرفی کرد. پس از آن این الگوریتم در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۴ در کشور های انگلستان، کانادا و استرالیا خودش را نشان داد. الگوریتم کبوتر در جزئیات و کیفیت جستجوی گوگل تغییرات چشم گیری ایجاد کرد و همچنین گوگل پارامتر های رتبه بندی خود را به وسیله این الگوریتم ارتقا داد. جالب است که بدانید گوگل پس از الگوریتم پیج رنک، الگوریتم کبوتر را به عنوان اختراع به نام خودش ثبت کرد!
گوگل با اختراع خود قصد داشت که الگوریتم محلی یعنی الگوریتمی که در نقشه های خود استفاده کرده را با الگوریتم جستجوی وب خود گره بزند و آن ها را به هم نزدیک تر کند.

حالا چرا کبوتر؟

از آنجایی که الگوریتم کبوتر الگوریتمی هست که به مکان و لوکیشن مربوط میشود و از طرفی کبوتر پرنده ای است که در زمان های قدیم از آن برای ارسال نامه از مکانی به مکان دیگر استفاده میشده، احتمال میرود که گوگل اسم الگوریتم جدید خودش را به این دلیل کبوتر گذاشته است.

به باغ وحش گوگل خوش آمدید!

گوگل بعد از معرفی الگوریتم هایی مثل پاندا ، پنگوئن ، مرغ مگس خوار و گورخر حال کبوتر را به باغ وحش الگوریتم های خود اضافه کرده است. این پرنده نه تنها تغییرات مهمی را در این باغ وحش ایجاد کرد حتی به آن زیبایی های چشم گیری نیز افزوده است! بیایید یک چرخی در باغ وحش گوگل بزنیم و بیشتر با الگوریتم کبوتر گوگل آشنا شویم.
الگوریتم کبوتر رتبه بندی برخی از سایتها را دچار دسخوش تغییراتی کرد که البته برای بعضی از سایتها هم هیچ تاثیری نگذاشت. سایت هایی که در محل ها و مکان های نزدیک به خودشان بیشتر جستجو می شدند و یا به عبارتی به مکان های اطراف خود خدمات ارائه می دادند، عملا رتبه بهتری بدست آورند. الگوریتم کبوتر گوگل برای سایت ها و بیزینس های کوچک و محلی تاثیرات مثبتی گذاشت و باعث رونق آنها شد.
الگوریتم کبوتر همچنین تغییرات زیادی را در سئوی سایت ها مخصوصا سئوی محلی ایجاد کرد.

تعریف مختصری از سئوی محلی

برای اینکه سئوی محلی را کامل درک کنید پیشنهاد می کنیم که مقاله سئوی محلی چیست را مطالعه کنید که بیش از چهار دقیقه وقتتان را نمی گیرد. سئوی محلی در واقع سایت شما را برای جستجو هایی که نزدیک لوکیشن یا مکان کسب و کارتان انجام می شود، بهینه می کند. حال یعنی چه؟ بگذارید برایتان ساده بگویم. فرض کنید شما یک کسب و کار کوچک در شهر خود ایجاد کرده اید و برای اینکه کسب و کارتان رونق پیدا کند لازم است که کسب کارتان توسط مردم شهرتان شناخته شود.
سئوی محلی باعث می شود که مردم شهری که در آن قرار دارید، کسب و کار و برند شما را به خوبی بشناسند و وقتی شما به خوبی در شهر خودتان شناخته شدید به مراتب کسب و کارتان رونق پیدا خواهد کرد ،  البته که رونق پیدا کردن کسب و کارتان به عوامل مختلفی بستگی دارد اما کسب و کاری که شما در آن کیفیت کار اعلایی هم داشته باشید ولی کسی آن را نشناسد، دردی را دوا نخواهد کرد و نمی توانید کاسبی کنید!
ما برای اینکه به خوبی قضیه را درک کنید تصاویری آماده کرده ایم که الگوریتم کبوتر را با آن ها برای شما تشریح کنیم.

الگوریتم کبوتر گوگل | آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل | الگوریتم کبوتر چیست

اگر به تصویر بالا توجه کنید متوجه خواهید شد که با جستجوی عبارت هتل در شهر ارومیه موتور جستجوگر گوگل ، در نتایج به ما لیست هتل هایی را نمایش می دهد که در شهر ارومیه فعالیت می کنند ، ممکن است که این سوال برایتان پیش آید که چرا هتل های شهر ارومیه؟ چرا هتل های موجود در تهران ، تبریز ، اصفهان و یا سایر شهرهای کشور برای نمایش به ما نشان داده نشدند؟ اینجاست که الگوریتم کبوتر به وضوح خودش را نشان می دهد! گوگل با دسترسی بر مکان ما تشخیص می دهد که ما در کدام شهر قرار داریم و سپس هتل های موجود در آن شهر را به ما نمایش می دهد. این بدان معناست که اگر شما به هر دلیلی سایت خود را سئو نکرده اید ( با مفهموم اینکه سئو چیست آشنایی دارید؟!؟ اگر نه حتما مقاله های مرتبط به آن را از بخش مقاله های آموزش سئو مطالعه  نمایید ) فرصت این را دارید تا با ثبت مکان خود در نقشه گوگل امکان حضور در نتایج جستجو را داشته باشید . الگوریتم کبوتر گوگل می تواند کمک فراوانی را به کسب و کارهای محلی بکند. به عنوان مثالی دیگر اینگونه در نظر بگیرید که شما به عنوان یک دانشجو به تازگی وارد شهری شده اید و پس از گذشت مدت زمانی نیاز به یک پزشک متخصص چشم دارید اما در شهر جدید پزشکی را نمی شناسید که بخواهید به آن مراجعه کنید. در اینجا چند راه پیش روی شماست : اول آنکه از مردم محلی آنجا پرس و جو کنید و یا دوم : پزشک مورد نظر خود را جستجو نمایید مثلا پزشک متخصص چشم ؛ در نتایج چندین سایت پزشکی به شما نشان داده می شود و قبل از سایت های نمایش داده شده، پزشکان متخصص چشمی که در نزدیکترین مکان به شما حضور دارند توسط الگوریتم کبوتر گوگل به شما نمایش داده می شوند البته الگوریتم کبوتر فقط به اینجا ختم نمی شود.

باید از این فرصت به خوبی در کسب و کارتان استفاده کنید ، ما نیز در پارماتیک با ذخیره کردن طراحی سایت در ارومیه و طراحی سایت در نقشه گوگل باعث بهبود نتایج جستجوی خود شده ایم.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد الگوریتم پاندا گوگل

شکل دوم الگوریتم کبوتر

حال اگر من در تهران حضور داشته باشم و بخواهم هتل های موجود در شهر تبریز را مشاهده کنم این قضیه کمی متفاوت تر خواهد بود. لذا در این صورت همانند تصویر زیر من کلمه “هتل تبریز” را جستجو میکنم تا هتل های واقع در کلان شهر تبریز را مشاهده کنم.

الگوریتم کبوتر گوگل | آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل | الگوریتم کبوتر چیست

در هر دو نوع جستجو کبوتر گوگل قصد دارد تا شما را به بهترین نتیجه ای که به دنبال آن هستید برساند و شما را یاری کند . در این نوع جستجو هم شاهد آن هستیم که با اضافه کردن نام شهر نتایج مربوط به آن شهر را مشاهده می کنیم.
در جستجوی اول که فقط کلمه هتل را جستجو کرده بودیم ، الگوریتم کبوتر  ، هتل ها را نسبت به مکانی که ما در آن حضور داشتیم به ما نشان می داد اما در جستجوی دوم که خودمان کلمه تبریز را بعد از هتل نوشتیم نتایج به صورتی برای ما به نمایش آمدند که چون کلمه تبریز را الگوریتم های گوگل به عنوان یک لوکیشن یا مکان تشخیص دادند ، هتل های واقع در شهر تبریز برای ما به نمایش درآمد .الگوریتم کبوتر گوگل این نتایج را به صورت پک های سه تایی نمایش می دهد که نسخه قبلی خود که به صورت پک های هفتایی بود تفاوت هایی داشته است.

پک سه تایی چیست و تفاوت آن با پک هفتایی؟

الگوریتم کبوتر گوگل | آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل | الگوریتم کبوتر چیست

در گذشته و با جستجوی عبارات ، گوگل هنگامی که قصد داشت نتایج محلی را به کاربران نمایش دهد آن هارا به صورت پک های هفتایی که در تصویر سمت چپ بالا مشاهده می کنید نمایش می داد البته باید به این نکته اشاره کنیم که این نتایج مربوط به قبل از الگوریتم کبوتر است ، با گذشت زمان و ظهور الگوریتم کبوتر ، تغییراتی در ظاهر نتایج جستجو بوجود آمد که باعث بهتر شدن شکل ظاهری صفحه جستجو شده است ( تصویر سمت راست )

بیشتر بخوانید: استفاده از ایموجی ها در نتایج گوگل و تاثیر آن بر سئو

چگونه از الگوریتم کبوتر استفاده کنیم؟

برای اینکه از الگوریتم کبوتر برای بهبود سئوی سایت خود بخوبی استفاده کنید باید کارهای زیر را انجام دهید. توجه کنید که هر کدام از موارد زیر تنها درصد کوچکی از سئوی محلی شما را شامل می شوند و بهتر است که همه آن ها را انجام دهید.

۱- سایتتان را در وب دایرکتوری ها ثبت کنید.

وب دایرکتوری ها و یا سایت های مرجع یک سری سایتهایی هستند که سایتهای موجود در فضای وب را برحسب نوع فعالیت و هدفی که در این فضا دارند، به دسته بندی های خود اضافه می کنند. البته با وجود اینکه گاهاً دسته بندی های دقیقی ندارند، ولی سئوی سایت شما را تا حدودی بهبود می بخشند و همچنین در جذب مخاطب به شما کمک می کنند.
نا گفته نماند که نخست وب دایرکتوری هایی که می خواهید سایتتان را در آنها ثبت کنید، بررسی کنید و سپس سایتتان را به آن ها معرفی کنید. در هر سایت مرجعی سایتتان را قرار ندهید. به عنوان مثال اگر شما رستورانی دارید می توانید در سایت هایی مثل اسنپ فود و … کسب و کار خود را ثبت کنید تا در نتایج بهتر دیده شود.

۲- از اسکیما استفاده کنید.

میکرودیتا ها یا همان کد های اسکیما کد هایی هستند که مستقیماً در کد های HTML سایتتان قرار می گیرند و سایت شما را برای نشانه گذاری توسط جستجوگر های گوگل، بینگ، یاهو و غیره آماده می کنند. در واقع موتور های جستجوگر با مراجعه مستقیم به کد های HTML  سایت شما، به سرعت و آسانی محتوای مطالب سایتتان و در پی آن کلمه اصلی را تشخیص می دهند. البته گوگل اعلام کرده است که استفاده از میکرودیتا ها تاثیری بر رتبه سایت شما ندارد اما اجازه دهید مثالی بزنم. تصویر زیر را مشاهده کنید

الگوریتم کبوتر گوگل | آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل | الگوریتم کبوتر چیست

فرض کنید شما قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارید و برای شروع کارتان در گوگل کلمه بالا را جستجو می کنید. اگر شما پس از جستجو با تصویر بالا مواجه شوید کدام سایت را باز خواهید کرد؟ تجربیات نشان داده اند که ۹۰ درصد کاربران پس از روبرو شدن با نتایجی همانند نتایج بالا، سایتی که ستاره خورده است را باز می کنند.
این ستاره ها همان کد های اسکیما هستند که باعث می شوند کاربران زیادی وارد سایت شما شوند. به همین سبب است که کد های اسکیما سئو سایت شما را بهبود می بخشند. باید بگوییم که کدهای اسکیما متفاوت هستند و برای رخدادهای متفات می توانید از آن ها استفاده کنید که در یک مقاله جداگانه به بررسی کدهای اسکیما خواهیم پرداخت.

۳- ناشناس نباشید!

سعی کنید نام و شماره تلفن خود را در صفحات سایتتان ثبت کنید تا هم توسط مشتریان و کاربران خود به خوبی شناخته شوید و هم توسط موتور های جستجوگر!
گوگل نام و شماره تلفن شما را در سایتتان تشخیص می دهند و آن ها را همراه با نمایش پک ۳ تایی، به کاربران نشان می دهند. بهتر است در همه صفحات سایت خودتان اطلاعات تماس و توضیح مختصری از خود را داشته باشید و برای انجام اینکار می توانید اطلاعات خود را در فوتر سایت خود ثبت کنید.

۴- سایتتان را در نقشه های گوگل ثبت کنید.

شما می توانید سایتتان را به بصورت رایگان در نقشه های گوگل ثبت کنید و این کار به سئوی محلی سایت شما تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت.
اگر نمی دانید که چگونه سایت خود را در نقشه های گوگل ثبت کنید می توانید مقاله اضافه کردن مکان به نقشه گوگل را مطالعه کنید.

۵- از نظراتی که در نقشه های گوگل دریافت میکنید، استقبال کنید.

زمانی که یکی از مشتریان یا کاربرانتان سایت شما را در گوگل جستجو کردند، گوگل مکان، شماره تلفن، نام و خلاصه اطلاعاتی از شما و سایتتان را به آن ها نشان خواهد داد. این اطلاعات حاوی قسمت نظرات و رای گیری هست که نظرات کاربران و مشتریانتان در مورد شما و سایت شما را مشمول می شود که کاربران قبل از ورود به سایت شما آن ها را مشاهده خواهند کرد.
نحوه پاسخ دهی شما به این نظرات نشان دهنده فعال بودن شما و تعداد نظرات نشان دهنده محبوبیت شماست زیرا کم پیش می آید که کاربری بیاید و در آن قسمت برای سایت شما نظر خود را ثبت نماید. لذا وقتی کاربری نظرات و پاسخ دهی شما و استقبال شما را مشاهده می کند این تبدیل می شود به یک دیدگاه مثبت در کاربر نسبت به شما!

الگوریتم کبوتر گوگل | آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل | الگوریتم کبوتر چیست

نتیجه گیری آخر هر کاری لازم است!

در این مقاله ما به تشریح الگوریتم کبوتر گوگل پرداختیم. اطلاعات پایه ای در مورد این الگوریتم را برای شما بازگو کردیم، تغییرات ایجاد شده توسط این الگوریتم را نیز بررسی کردیم و همچنین درمورد سئوی محلی گوگل و نحوه استفاده درست از الگوریتم کبوتر را مطالعه کردیم.
به پایان این قسمت از مقاله مان در مورد الگوریتم کبوتر رسیدیم و سعی کردیم که الگوریتم کبوتر را بصورت تمام و کمال برایتان تشریح کنیم.
آیا این مقاله برایتان مثبت واقع شده است؟ ما را از نظرات و ایده هایی که در مورد این مقاله دارید بی بهره نگذارید و ما را در جهت آپدیت و بهبود این مقاله راهنمایی کنید.

Share:

نظرات

یک نظر

  • واقعا خوب و جامع بود . بهترین مقاله راجب الگوریتم کبوتر گوگل بود که من خوندم.مرسی از این مقاله کاملتون

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *