الگوریتم پاندا گوگل | پاندای گوگل | گوگل پاندا

الگوریتم پاندای گوگل

گوگل در ماه فوریه سال ۲۰۱۱ فیلتری برای نظم بخشیدن به موتور جستجوگرش به وجود آورد. این فیلتر تغییرات بزرگی را در دنیای سئو ایجاد کرد و پس از سال ها تبدیل به یکی از الگوریتم های گوگل که نقش مهمی را ایفا می کرد، تبدیل شد. این الگوریتم، پاندا نام گرفت تا محتوای تولید شده توسط وبسایت ها را زیر نظر گرفته و بر اساس کیفیت محتوای تولید شده شان، آن ها را بررسی کرده و به رشد آن ها کمک کند. و همچنین سایت ها ، با کیفیت محتوای پایین را از دور رقابت ها کنار گذارد.

بی نظمی در گوگل

سال ها پیش زمانی که خیلی از ما ها هنوز وارد دنیای سئو نشده بودیم، گوگل با معرفی الگوریتم کافئین تعداد ایندکس های نمایش داده شده به کاربران را افزایش داد. در حقیقت این امر سایت ها را به تولید محتوای بیشتر با کیفیت کم تری تشویق می کرد. با گذشت مدت زمان اندکی گوگل ناگهان متوجه وجود انبوهی از محتوای بی کیفیت در صفحه نتایج خود شد. در واقع شرایطی پیش آمده بود که هر سایتی که محتوای بیشتری تولید می کرد رتبه بالاتری داشت! اما مشکل اینجا بود که محتوای با کیفیت و بی کیفیت با محتوای بیشتر، تفاوت کمی داشتند. در این میان سایت های زرنگی بودند که با کپی کردن محتوای سایت های دیگر و همچنین محتوا های غیر مرتبط و بی نظم، به صفحه اول صفحات جستجو تشریف فرما می شدند. که در ادامه کاربران با جستجو در گوگل به نتایجی نامرتبط می رسیدند. اگر هم نتیجه ی مرتبطی نمایش داده میشد آن هم با کلی تبلیغ همراه بود و نارضایتی کاربران را در پی داشت . در طرف دیگر ماجرا نیز سایت هایی بودند و با وجود اینکه زحمت و وقت بیشتری برای تولید محتوای خود صرف می کردند و محتوای با ارزش تولید می کردند، در صفحه های پایین تر قرار داشتند و عملاً پیشرفتی در گوگل نداشتند.
گوگل برای مقابله با این نابرابری بر آن شد الگوریتمی را معرفی کند که اوضاع را مقداری سر و سامان بدهد.

الگوریتم پاندا گوگل | پاندای گوگل | گوگل پاندا

پاندای سئوکار وارد می شود!

به همین دلیل گوگل برای نظم بخشیدن به جستجوگرش، نظارت بر محتوا ها و جریمه کردن محتوا های کم ارزش و اهمیت دادن به محتوا های با ارزش، الگوریتم خشنی را به نام الگوریتم پاندا معرفی کرد. این الگوریتم سبب شد که محتوا های کم ارزش و یا کپی شده از سایر سایت ها، در نتایج جستجو به کاربر نمایش داده نشوند.
اگر بخواهم رک بگویم ، باید عرض کنم که این الگوریتم اصلا شوخی بردار نیست و با کسی شوخی ندارد پس مواظب باشید که توسط الگوریتم پاندا گوگل جریمه نشوید. در غیر اینصورت اگر جریمه شدید برگرداندن سایت به رتبه و جایگاه قبلی خود تقریبا کار غیر ممکن و زمان بری خواهد بود.

بیشتر بخوانید: الگوریتم کبوتر گوگل و تاثیر آن بر سئو محلی

قوانین را رعایت کنید تا جریمه نشوید.

با ارائه مطالب بالا همچنین قصد دارم در این مقاله از سری مقاله های آموزش سئو پارماتیک یک سری راه ها و روش هایی را برایتان معرفی کنم تا با رعایت این نکات توسط الگوریتم پاندا جریمه نشوید.

۱-به هیچ وجه کپی نکنید

محتوای کپی شده از سایت ها همان کاری را با سایت شما می کند که سرطان با بدن شما می کند!
شما زمانی که محتوایی را از سایتی کپی می کنید ، الگوریتم پاندا کپی بودن محتوا را متوجه می شود و با خود می گوید : خب این محتوا که در فلان سایت و فلان صفحه قرار دارد دیگر نیازی نیست که همان محتوا را با سایتی دیگر به صفحه های بالاتر بیاورم !
حواستان جمع باشد که محتوا های سایتتون نیز شبیه هم نباشند زیرا الگوریتم پاندا این محتواها را هم کپی شده در نظر میگیره و سایتتون را به سمت جریمه شدن سوق می دهد . البته شما می توانید با استفاده از نوایندکس و نوفالو کردن صفحه مورد نظر، دسترسی موتور های جستجو به محتوای تکراری سایتتان را ببندید .
اما پاندای گوگل فقط برای تشخیص محتوا های تکراری ساخته نشده و کار های دیگری نیز انجام می دهد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

۲-محتوای با کیفیت تولید کنید

هر از گاهی به محتوای خود سر بزنید  و آن ها رو مطالعه کنید تا بلکه مطلب جدیدی به ذهنتان برسد یا اشکالی رو تشخیص بدهید و بخواهید محتواتون رو بروزرسانی کنید .
محتواتون رو مخصوص مشتری و یا کاربران تولید کنید نه فقط برای گوگل . هدفتون از تولید محتوا کسب رتبه ی بهتر در گوگل نباشد و فقط برطرف کردن نیاز کاربر باشد و اینکه شما با محتواتون بتونید نیاز مشتری رو برطرف کنید و کاربر به آسانی هدف متن شما رو درک کند . این موضوع تاثیر به سزایی در سئو سایت شما خواهد داشت .
محتوا هایی تولید نکنید که در آن کاربر رو برای مشاهده تصویر یا ویدیو و یا خواندن متنی به سایتی و یا آدرسی دعوت کنید و کاربر پس از کلیک بر روی آن به صفحه ای نا مرتبط با گفته شما و یا یک صفحه خالی منتقل شود . زیرا گوگل اینگونه محتوا ها رو نیز تشخیص می ده و رتبه سایتتون پایین میاد .

۳- قوانین تبلیغات در سایت رو بشناسید

پس از بررسی محتوای خود ، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت باید توجه داشته باشید که تبلیغات و آگهی های موجود در سایتتون به اندازه ای باشند که نسبت به محتواتون ، زیاد نباشند و سایتتون پر از شعار تبلیغاتی برای مخاطب نباشه.
اگر تبلیغات سایتتون بیش از حد باشه و این موضوع باعث نارضایتی و رنجش کارانتون بشه ، ممکنه سایت شما توسط کاربران بلاک شود . بلاک یا مسدود شدن سایت به وسیله کاربران هم توسط گوگل تشخیص داده می شود و سایت شما رو در دسته سایت های بی کیفیت در نظر میگیردقرارخواهد داد . پس از آگهی های با کیفیت تر و کمتر در سایت خود استفاده کنید .

از کجا بفهمیم توسط الگوریتم پاندا گوگل جریمه شدیم؟

الگوریتم پاندا گوگل | پاندای گوگل | گوگل پاندا

اگر شما سایتی داشته باشید که برای مثال ماهانه ۱۰ هزار نفر بازدید کننده دارد و این تعداد بازدید کننده های سایتتون به صورت ناگهانی از ۱۰ هزار نفر به ۲ هزار نفر کاهش یابد یعنی بازدید ماهانه شما بیشتر از ۶۵% کاهش داشته است ، این وضعیت در واقع نشان دهنده جریمه شدن شما توسط گوگل در کلمه کلیدی هایی است که سایت شما در آن زمینه فعالیت می کند.
جریمه شدن و یا به اصطلاح پنالتی گوگل ، کاری است که توسط گوگل انجام می شود و در آن، سایت هدف ، که قوانین رو رعایت نکرده و توسط گوگل جریمه شده است از صفحات جستجو حذف میشود و یا به صفحات پایین تر انتقال پیدا میکند . این امر سبب می شود سایت شما توسط کاربران مشاهده نشود و در نتیجه بازدیدش کم شود . همچنین بازگشت دوباره به رتبه ای که قبل از جریمه شدن بود ، بسیار سخت می شود . پس چه بهتر که سعی کنیم جریمه نشویم . “پیشگیری بهتر از درمان!” فرض کنید تو یکی از مهم ترین کلمتتون مثل طراحی سایت در ارومیه ، یا طراحی لوگو و … پنالتی شده باشید

برگردوندن سایت به نتایج خیلی سخته که در زیر روش های بازگردوندن سایت رو بهتون آموزش میدیم

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل افزایش سرعت سایت

چگونه از پنالتی گوگل در بیاییم؟

حال اگر خدایی نکرده ، خدایی نکرده ، فرض کنیم که شما توسط گوگل پاندا جریمه شدید . راه حل چیست؟
با اینکه در بسیاری از منابع و سایت های مختلف مطرح شده که درآمدن از پنالتی گوگل بسیار سخت است (و واقعا هم سخت است!) ولی خب مرگ نیست که چاره ای نداشته باشد! مشکل گوگل پاندا با سایت شما فقط بخاطر محتوایتان است و برای شروع رفع جریمه باید از محتوای سایتتون شروع کنید و از بیخ محتوای سایتتون رو چک کنید . اونارو از صفر بر اساس قوانین و نظم بنویسید . در لینک دادن ها دقت کنید و آگهی های اضافی رو پاک کنید که با انجام همه این کار ها باز هم زمان زیادی طول خواهد کشید تا دوباره رتبه بهتری بدست بیارید . اگر هم سایتتون به گونه ای باشد که بشود آن را دوباره ساخت ، پیشنهاد می کنیم یک سایت جدید بسازید و سایت قبلیتون که جریمه شدید رو پاک کنید ، چون وقتتون رو کمتر خواهد گرفت. برای طراحی سایت جدیدتون می تونید از تیم ما استفاده کنید تا سایتتون رو بر اساس الگوریتم های گوگل از نو طراحی کنیم.

الگوریتم پاندا گوگل | پاندای گوگل | گوگل پاندا

جمع بندی به سبک پاندایی

به آخر این قسمت از مقاله مون رسیدیم . یک معرفی اجمالی از الگوریتم پاندا کردم و شما رو به گذشته بردم و بهتون گفتم که چه اتفاقاتی باعث به وجود آمدن الگوریتم پاندا شد . سپس راه کار هایی رو براتون ارائه دادم که با به کارگیری اونا پاندا رو اهلی کنید . همچنین به نکته ای هم در مورد درومدن از پنالتی گوگل اشاره کردم . گفتم که اگر جریمه شدین و سایتتون محتوای کمی داره و میشه دوباره ساختش پس همون بهتر که پاک کنید و دوباره یک سایت دیگه ای رو راه بندازید که این کار باصرفه تر از درآوردن سایت از پنالتی هست.
هرگونه سوال و یا نظری در مورد این مقاله دارید می تونید در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید .

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها.

آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید09059273264(مشاوره رایگان)