شعار تبلیغاتی جذاب | شعار تبلیغاتی هدفمند | انتخاب شعار تبلیغاتی | شعار تبلیغاتی | تعیین شعار تبلیغاتی

شعارها امروزه نقش به سزایی را در زندگی ما ایفا می کنند هرچند که ما نتوانیم این موضوع را تشخیص دهیم. از ویدیوهای تبلیغاتی گرفته تا کاندیدهای انتخابات ، از شعار یک محصول تا شعارهایی که برای زندگی خود ساخته ایم ؛ همه و همه باعث ایجاد تفاوت هایی شده اند. انتخاب شعار تبلیغاتی جذاب گاه می تواند سرنوشت یک برند را تغییر دهد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا ببینیم یک شعار چگونه توانسته باعث شود یک برند سرمایه های بسیاری را جذب کند و به موفقیت برسد و با یکدیگر بررسی کنیم که چگونه شعارها توانسته اند مسیر زندگی مارا عوض کنند.

#مقدمه

#شعار چیست؟

#اهمیت انتخاب شعار مناسب

#شعار تبلیغاتی

#نمونه هایی از شعارهای تبلیغاتی

#اهمیت شعار تبلیغاتی

#یک شعار تبلیغاتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

#چگونه یک شعار تبلیغاتی جذاب خلق کنیم؟

#جمع بندی

مقدمه

در این مقاله از سری مقاله های افزایش فروش پارماتیک سعی نموده ایم شما را با نحوه ایجاد یک شعار تبلیغاتی جذاب و فوق العاده برای مخاطبان آشنا نماییم. به راستی که راه های مختلفی برای جذب مخاطب در کسب و کارها وجود دارد و یکی از این روش ها که بسیار تاثیرگذار است و توانسته به خوبی مخاطبان را جذب نماید انتخاب شعار تبلیغاتی  برای کمپین ها ، کسب و کارها و … است که می تواند باعث افزایش فروش هرچه بیشتر یک کسب و کار ، موفقیت در انتخابات ، موفقیت و رونق برندها شود. حتما توصیه می نماییم این مقاله را تا انتها بخوانید و در صورت نیاز با مشاوران پارماتیک تماس حاصل نمایید.

شعار چیست ؟

شعار ، عبارت و حرفی است که دارای نظرات دسته جمعی و گروهی افراد است . شعار همانند پرچم برای شناسایی یک گروه است و این گروه ها توسط شعارهایشان شناسایی می شوند . همانند شعارهای انتخاباتی که در ایام انتخابات از طرفداران آنان می شنویم ، یا شعار سیاهپوستان ( freedom now ) که برای بیان نظر و عقیده ی خود گفته می شود . شعارها می توانند باعث تحول یک جامعه ، کسب و کار و زندگی افراد شوند. بسیار دیده ایم که کمپانی های بزرگ دنیا با استفاده از شعارهایی که برای خود و محصولات و خدمات خود در نظر گرفته اند توانسته اند همچنان بر سر زبان ها باشند. همه ی کمپانی های بزرگ و مطرح در دنیا ، ارزش انتخاب شعار تبلیغاتی مناسب را به خوبی درک می کنند. این موضوع را می توان در هنگام معرفی محصولی جدید از این شرکت ها به خوبی مشاهده کرد.

شعار تبلیغاتی چیست

اهمیت انتخاب شعار مناسب

سوال مهم اینجاست که ، انتخاب شعار مناسب مگر چه کمکی می تواند به ما بکند؟

در جواب این سوال باید به این نکته اشاره کنم که شعارهای خوب همانند سخن های خوب ماندگار هستند. خب مسئله کمی پیچیده تر شد… حال این نکته یعنی چه و چه ارتباطی به موضوع ما دارد؟

بیایید ساده تر به موضوع نگاه کنیم ، تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که متنی ، سخنی ، شعری ، حرفی ، حدیثی هموراه در ذهنتان مرور شود؟ اگر جوابتان به این موضوع بله است چرا این اتفاق ممکن است برایتان رخ دهد؟

سخنانی که ما بیشتر با آنها ارتباط برقرار می کنیم و برایمان خوشایندتر است همواره بیشتر در ذهنمان نقش می بندد ، همین موضوع باعث می شود تا سخنانی همواره در ذهن ما باقی بماند. حال فرض کنید که شما صاحب یک کسب و کار می باشید و جمله ای برای معرفی محصولتان و برای مخاطبانش در نظر گرفته اید. اگر این سخنان و شعارهایی که راجب محصول مورد نظر بازگو می کنید برای مخاطب جذاب و جالب باشد می تواند تاثیر به سزایی بر روی او داشته باشد

ما اعتقاد داریم همگان باید متفاوت فکر کنند تا جهان پیشرفت کند

جمله بالا از استیو جابز است ، می دانید چه موضوعی جالب است؟ اینک شعار کمپانی اپل “متفاوت بیاندیش” می باشد. یک جمله از یک سخنرانی ، متن و … گاها می تواند بر سرنوشت یک کمپانی تاثیر گذار باشد. اینک شاهد این موضوع هستیم ، بسیاری از افرادی که در شرکت اپل مشغول به فعالیت هستند ، هر روزه سعی دارند محصول و خدماتی را ارائه کنند که تاکنون نظیر آن وجود نداشته باشد. جالب نیست؟ چگونه یک شعار می تواند مسیر یک کمپانی را عوض کند و به طرز تفکر اعضای این مجموعه رنگ و بویی متفاوت بخشد؟

همه ی ما با شعارهایی که آن هارا در زندگی باور کرده ایم زندگی می کنیم و همین شعارها می باشد که مسیر زندگی مارا تشکیل داده اند. ما به خوبی میدانیم که حرف هایی هستند که ما به آنها ایمان و باور قلبی داریم و همین موضوع باعث شده است که تاثیر آن شعار بر زندگی ما نمایان شود. برای مثال زمانی سیاه پوستان با شعار آزادی همین الان به مبارزه علیه نژادپرستان پرداختند و به قدری به شعار خود ایمان و باور قلبی داشتند که توانستند آن شعار را به واقعیت تبدیل نمایند. راه دوری نرویم، در هنگام جنگ عراق و کشور عزیمان ایران نیز ، رزمندگان ما به شعارهای رهبران و فرماندهان خود ایمان داشتند و این ایمان باعث شد این رزمندگان به پیروزی دست یابند.

موضوع شعار موضوع مهمی است که به همه ی کسب و کارها مربوط می شود؛ نمی توان گفت که من در زندگی شخصی و یا کاری خودم به هیچ وجه به شعار نیاز ندارم ، چرا که باید دوباره بگوییم همه ی ما با شعارهایی که آن هارا در زندگی باور کرده ایم زندگی می کنیم.

شعار تبلیغاتی (slogan)

شعار برند یا شعار تبلیغاتی یک کلمه یا حرف و عبارت تبلیغاتی است که با معرفی محصول یا کمپانی یا سازمانی ویژگی های آن را شرح و توضیح می دهد . شعار برند در هر تبلیغات محصول، کمپانی و سازمان تکرار می شود. شعار تبلیغاتی از شاخه های روش تبلیغاتی است که برندها درباره ی محصول خود برای جامعه ی مشتریان در چند کلمه توصیف می کنند . می توان گفت که شرکت ها و برندها یا سازمان ها با شعار های تبلیغاتی منظور و اهداف خود را در قالب نوشتاری بیان می کنند.

نمونه هایی از شعار های تبلیغاتی

شعار تبلیغاتی جذاب

 • اپل : Think Different (متفاوت بیاندیش) :

محصولات اپل از نظر ساختار و کاردهی تفاوت جالبی با محصولات سایر کمپانی ها و برند ها دارد . متفاوت بودن محصولات اپل را همگان می دانند . این شعار از دو کلمه تشکیل شده و به کسانی که از این محصولات استفاده می کنند حس تفاوت با سایر را می دهد و این حس جدیدی است که تصور می کنند طرز تفکر متفاوتی دارند . قیمت سهام اپل چندی پس از انتشار این شعار تبلیغاتی ۳ برابر شد!!!

استیو جابز می گوید :ما اعتقاد داریم هیچ چیز زیباتر از سادگی نیست ، ما اعتقاد داریم همگان باید متفاوت فکر کنند تا جهان پیشرفت کند ، اعتقاد داریم همه اتفاقات بد و خوب زندگی بشر اجزایی است از یک جورچین به هم پیوسته که وجود آنها برای تکامل انسان ضروری است.

 • ام اند ام : Melts in Your Mouth,Not in Your Hands ( در دهانتان آب می شود نه در دست هایتان ) :

این شعار تبلیغاتی توسط شرکتی که محصولاتش اسمارتیز است توانسته خودش را موفق تر و متمایز تر نسبت به رقبایش به مشتریان نشان بدهد . روکش هایی که روی اسمارتیز های این برند وجود دارد مانع آب شدن در دست می شود . ام اند ام با توجه به این که شکلات ها پس از گرم شدن آب می شوند توانسته به خوبی تفاوتش را با سایر برندها ایجاد کند .

 • نایک : Just Do It ( فقط انجامش بده ) :

برند نایک در اولین روزهای به وجود آمدنش ، کفش های دو مخصوص ماراتن تولید می کرد . شعار تبلیغاتی نایک می گویید که اگر می خواهی قهرمان شوی ،فقط انجامش بده تنها چیزی که باعث موفقیت تو می شود و همچنین مشتری را تشویق می کند که از موانع سخت بگذرند . برند نایک با این شعار توانسته بسیار محبوب و فراتر از یک برند ورزشی در یادها ماندگار شود .

 • لورال : Because Youre Worth It ( چون تو ارزشش را داری ) :

لورال یه برند است که محصولات آرایشی بهداشتی تولید می کند . اکثر مشتریان لورال بانوان هستند و این شعار تصویر مخاطب را در صورت استفاده از محصولاتش بیان می کند ،لورال با این شعار تبلیغاتی کیفیت بالا و ارزش آن را به مشتریان خود گوش زد می کند و مشتریان را تشویق به خرید محصولات خود می کند ( همگان علاقه به استفاده از محصولات خوب و با ارزش هستیم ) و خانوم ها از این محصولات استفاده می کنند که زیبا و با ارزش شوند .

 • پورشه : There is No Subsittute ( جایگزینی نیست )

شرکت پورشه سال های سال است که خودرو و اتومبیل های با کیفیت تولید کرده و این شعار تبلیغاتی فقط برای برند های لوکس مانند پورشه جواب می دهد که مطمعنا هیچ جایگزینی برای محصولات این برند پیدا نمی شود .

اهمیت شعار تبلیغاتی

در بالا به برخی از اهمیت های انتخاب شعار تبلیغاتی درست اشاره کردیم، اما در اینجا نیز میخواهیم به چند نمونه ای اشاره کنیم که شاید همه ی ما به نوعی با آن درگیر بوده ایم و هستیم.

همه ی ما به خوبی میدانیم هنگام انتخابات ، کاندیدهای انتخابات حرف ها و وعده هایی را در قالب شعار به مردم و طرفدارانشان می دهند. این شعارها گاه می تواند مردم را جذب یک نماینده و گاه می تواند باعث دوری از آن فرد شود. چه می شود که یک کاندید انتخابات می تواند رای بیشتری را از آن خود کند و دیگری نمی تواند؟

از نظر ما یکی از مواردی که باعث می شود مردم به یک نماینده خاص رای بدهند شعرهایی هست که فرد کاندید اعلام می کند. اگر در انتخاب شعار صحیح دقت کافی را داشته باشیم می توانیم مخاطبان بسیاری را به سمت خود جذب کنیم. انتخاب صحیح شعار تبلیغاتی مناسب در همه ی امور می تواند باعث رشد شود. فرقی نمی کند شما صاحب یک کسب و کار باشید و یا کاندید ریاست جمهوری ، مردم حرف ها و شعارهای شمارا خواهند شنید و شمارا نسبت به آن قضاوت خواهند کرد. باید بگوییم از دل این شعارها است که اتحاد و همدلی بوجود آمده و به شعار شما جان جدیدی می بخشد. حال بیایید شعار را از لحاظ این موضوع بررسی کنیم که چه تاثیری بر روی برندها و کسب و کارها داشته است.

شعار تبلیغاتی از اضلاع مثلت هویت برند می باشد . اضلاع این مثلت از نام تجاری ، شعار و لوگو تشکیل شده است که از واجبات هر برند ،شرکت و کمپانی است و در همه ی برندهای دنیا دیده می شود . انتخاب نام تجاری و طراحی لوگو برای هر شرکت و برندی حیاتی است ولی داشتن یک شعار تبلیغاتی معجزه می کند و برند را در ذهن مشتری و مصرف کننده متمایز می کند .شعار تبلیغاتی مناسب که در ذهن ماندگاری داشته باشد باعث جذب مشتری می شود و تصویر برند را گسترش می دهد . همان گونه ای که لوگو نماد تصویری یک برند است، شعار تبلیغاتی نماد کلامی است .شعار بقدری حائز اهمیت است که حتی اگر همه ی تبلیغات فراموش شود شعاری که در ذهن باقی بماند باز باعث پیشرفت می شود . به عنوان مثال شرکت پارماتیک برای مخاطبانی که از طریق صفحه طراحی سایت در ارومیه با ما تماس می گیرند باید شعار مناسب داشته باشد و در این صفحه برای کاربرانش شعارهای خوب خود را قراردهد.

شعار تبلیغاتی جذاب | شعار تبلیغاتی هدفمند | انتخاب شعار تبلیغاتی | شعار تبلیغاتی | تعیین شعار تبلیغاتی

چرا برند ها برای موفقیت به شعار تبلیغاتی نیاز دارند؟

 • شعار تبلیغاتی باعث ایجاد تبلیغات دهان به دهان می شود یا به عبارت دیگر بازاریابی ویروسی و جذب مشتریان وفادار .
 • ویژگی و مزیت های یک محصول در قالب حرف و چند کلمه ی جذاب، باعث به یاد ماندن آن می شود .
 • شعارهای تبلیغاتی خوب و مناسب باعث می شوند که انتظارات ما از محصولات بر پایه ی صحیحی شکل گیرد .
 • شعارهای تبلیغاتی می توانند برای برند ، شرکت و کمپانی و کارکنان آن همانند یک هدف و چشم انداز باشند که برای رسیدن به آن بکوشند و مسیر را از یاد نبرند .
 • شعارهای تبلیغاتی می توانند کمبود و نواقص و کاستی های تبیلغات را پوشش دهند .
 • شعارهای تبلیغاتی نشان دهنده ی مشتری مداری برند است و نشان می دهد که چقدر نظر و آرامش مشتری مهم و حائز اهمیت است .
 • شعارهای تبلیغاتی حرفه ای می توانند محصول و خدمات را نسبت به سایر محصول و خدمات مشابه متمایز نشان دهند .
 • شعارهای تبلیغاتی میان برند ، رسانه و جامعه ی مشتری یک راه ارتباطی صحیح ایجاد می کنند .
 • داشتن شعار تبلیغاتی ، باعت امتداد برنامه و نقشه های با استراتژی تبلیغاتی در کمپین تبیلغاتی می شود .
 • شعارهای تبلیغاتی به شکل یک عبارت باور کردنی ، قابل تکرار و به یاد ماندنی در می آیند و تصویر برند را وسیع می کنند .
 • شعارهای تبلیغاتی نشان دهنده ی چشم انداز و هدف برند برای ارائه ی محصولات و خدمات است .

شعار تبلیغاتی جذاب | شعار تبلیغاتی هدفمند | انتخاب شعار تبلیغاتی | شعار تبلیغاتی | تعیین شعار تبلیغاتی

یک شعار تبلیغاتی چه ویژگی هایی دارد ؟

یک شعار تبلیغاتی به طور یقین با زندگی فردی سر و کار دارد . یک شعار به وجود می آید که تا در زندگی ما تاثیر بگذارد ، بنابراین نمی تواند از غرایز ،احساسات و حواس پنجگانه و ویژگی های زندگی فردی دور باشد .

این تبلیغات باید دارای یه سری ویژگی هایی باشد تا مخاطب را به خود جذب کند ، اما این ویژگی ها چیست ؟

سادگی و یا روان بودن یک شعار تبلیغات : سادگی و روان بودن یک شعار تبیلغات می توان به گونه ای باشد به طوری که به راحتی در ذهن مخاطب جا بگیرد و تکرار آن در زبان گفتار و نوشتار راحت باشد .

حفظ یکپارچگی : یکی از مهم ترین عواملی که در مثلث هویت برند مطرح است ، این است که شعار تبلیغاتی لوگو ونام تجاری باهم یکپارچگی و هماهنگی داشته باشند .

تیکه بر پیش فرض های ذهنی مخاطب : به طور مثال می توان از نماد هایی در شعار تبلیغات استفاده کرد که مناسبتی باشند و ر موقعیت و شرایط خاص بکار بروند ، نماد گل درشت در ماه مبارک رمضان ، این ویژگی باعث می شود که زندگی با استفاده از یک محصول یا خدمات نوید می دهد یا یک رویا را ، دست یافتنی می کند .

ملموس بودن شعار تبلیغات : شعار تبلیغاتی باید حس نزدیکی و حس ملموس بودن را به مخاطبان خود بدهد بطوری که محصول یا خدمات دست یافتنی باشد .

بازی با یک حس درونی یا حواس پنجگانه : می تواند از کارت گرافیک مثال زد که در تبلیغاتش از بازی فوق العاده استفاده می کند که این بازی بسیار جذاب است و طوری این تبیلغ صحنه سازی شده است که اجرای این بازی فوق العاده مدیون این کارت گرافیک است و بدون آن این بازی اجرا نخواهد شد و احساسات را به هیجان وا دارد یا در تبلیغات خمیر دندان شعاری از سفیدی دندان داده شود ( لبخندی سفیدتر ) که ذهنیت جامعه ی مشتری را به سفیدی یا زردی دندان هایشان سوق دهد . تبلیغات موفقیت خود را در بازی با حواس پنجگانه می دانند .

هماهنگی با جامعه ی مخاطب : نهاد ها ، شرکت ها و برندهای معتبری که به این موضوع اهمیت ندادند دچار مشکل شدند و شکست خوردند .یک عرضه دهنده ی کالا یا خدمات باید نیاز روز جامعه ی مشتری خود را بشناسد بنابراین در انتخاب شعار توجه داشته باشد که هماهنگی با جامعه ی مخاطب را داشته باشد .

ایجاد تفاوت : هر برند سعی دارد ویژگی خاصی روی محصولاتش به وجود بیاورد که این ویژگی جلوه ای پرقدرت تر از سایرین داشته باشد که بهتر است این موضوع در شعار تبلیغاتی اشاره شود .

شخصیت داشتن :شعار تبلیغاتی شما معرف شخصیت کمپانی شما می باشد . برند ها شعار تبلیغاتی کمپانی شما نیست بلکه احساسی است که در مخاطب بر می انگیزد ، این احساس ، به تدریج و طبق رفتار های کمپانی شما شکل می گیرد و دراین صورت منحصر به کمپانی شما و انتقال دادن آن به سایر به سختی ممکن خواهد بود .

صداقت داشتن : مخاطب با شنیدن شعار تبلیغاتی روی محصولات شما حساب باز می کنند و در صورتی که انتظارات مشتری که بر اساس شعار تبلیغاتی به وجود آمده بر آورده نشود بسیار مضر و زیان آور برای آینده ی برند و کمپانی می شود و باعث از دست دادن مشتری های آتی بسیاری می شود .

دوستانه و صمیمی بودن شعار تبلیغات : یک شعار تبلیغاتی مناسب باید به گونه ای باشد که ارتباطی دوستانه وصمیمی با جامعه ی مخاطب برقرار کند و در حالت امری یا دستوری نباشد و مخاطب را بی درک و شعور تصور نکند .

انگیزه بخش بودن شعار تبلیغاتی : خیلی عالی می شود وقتی یک شعار تبلیغاتی مخاطب خود را هدفمند کند و انگیزه ببخشد به طوری مخاطب بعد از برقراری ارتباط با شعار تبلیغاتی احساس کند که به یک دستاورد مادی و معنوی رسیده است . ایجاد یک حس خوب و مثبت بودن باعث ارتباط بهتر مشتری با برند می شود .

عدم نیاز به توضیحات دیگر : از عبارت های در شعار تبلیغاتی استفاده کنیدکه برند شما را کاملا توضیح دهد تا مخاطب با خواندن آن متوجه زمینه ی فعالیت بشود .

بیش از حد ذهن را درگیر نکند

از حاشیه دور بماند

شعار تبلیغاتی جذاب | شعار تبلیغاتی هدفمند | انتخاب شعار تبلیغاتی | شعار تبلیغاتی | تعیین شعار تبلیغاتی

چگونه یک شعار تبلیغاتی فوق العاده را خلق کنیم ؟

در ابتدا باید کسب کار خود را شناخته و جامعه ی مخاطب و نیاز هایشان را مورد بررسی قرار دهیم .

سوالاتی جزئی که در مورد خود ، کسب و کار ، هدف ، چشم انداز ها ، جامعه ی هدف و … وجود دارند که پاسخ این سوالات شما را به بهترین شعار تبلیغاتی می رساند .

در این راه می توانید از کسانی که سابقه ی کاری بیشتری دارند کمک بگیرید و از آن ها مشورت بگیرید . ما در مجموعه پارماتیک می توانیم به شما کمک کنیم تا شعار مناسب خود را انتخاب کنید و با استفاده از آن ، مخاطبان بیشتری را دور خود جمع کنید و اگر صاحب محصولی می باشید فروش بیشتر را تجربه کنید. پارماتیک در این راه کنار شما خواهد بود و از تجربه هایی که تا کنون بدست آورده است برای انتخاب شعار تبلیغاتی فوق العاده برای کسب و کارتان استفاده خواهد کرد. اگر شما نیز به هر ترتیب نمی دانید که چگونه باید برای خود شعار تبلیغاتی مناسب انتخاب کنید و یا در هرصورت ابهامی در این مورد دارید می توانید هم اکنون با ما تماس بگیرید و شعار تبلیغاتی خود را سفارش دهید و پس از تحویل آن منتظر انفجار این شعار تبلیغاتی شگفت انگیز در محیط خود باشید.

شما می توانید با توجه دقیق حتی به ریز ترین نکات یک فرد موفق در کسب و کار و بیزینس خود شوید .

 • برند را در یک جمله بنویسید .
 • تمام جوانب را بررسی کنید .
 • دیگران را بررسی کنید .
 • ساده و روان و به یاد ماندنی بنویسید .
 • بررسی شعار های تبلیغاتی برند های مطرح.
 • خود را جای مشتری قرار دهید و همانند آن ها فکر کنید.
 • نظرات دیگران را جویا شوید.
 • از ویژگی های شعار تبلیغاتی مناسبی که در بالا اشاره شده استفاده کنید.

جمع بندی

بلاخره به انتهای این مقاله رسیدیم. در این مقاله ابتدا فهمیدیم : شعار ، عبارت و حرفی است که دارای نظرات دسته جمعی و گروهی افراد است و به اهمیت انتخاب یک شعار مناسب پرداختیم و گفتیم شعارهای خوب همانند حرف های خوب در ذهن مخاطبان در مدت زمان بسیاری نقش می بندند و به این موضوع مهم اشاره کردیم که این شعار ها هستند که مسیر زندگی مارا مشخص می کنند و باور قلبی افراد به شعارهای زندگی خود نقش مهمی را در زندگی آنها دارد.

سپس به بررسی شعار تبلیغاتی پرداختیم و بیان کردیم که شعار تبلیغاتی ، عبارت تبلیغاتی است که با معرفی محصول یا کمپانی یا سازمانی ویژگی های آن را شرح می دهد و پس از آن چندین شعار از کمپانی های بزرگ و مطرح را بررسی کردیم و بعد از آن از اهمیت بالایی که این شعار ها می تواند در رشد کسب و کارها داشته باشد سخن گفتیم ، اهمیتی که می تواند باعث رشد زیادی در هر کسب و کار باشد و در نهایت ویژگی های یک شعار تبلیغاتی خوب و جذاب و اینکه چگونه می توانیم چنین شعارهایی را خلق کنیم را بیان کردیم.

در انتها اگر این مطلب برای شما مفید بوده است آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و تجربه خود را درباره شعار تبلیغاتی و این مقاله برای ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

Share:

نظرات

۵ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *