">کامل ترین آموزش الگوریتم موش کور گوگل | پارماتیک
الگوریتم اپاسوم گوگل

الگوریتم موش کور یا همان الگوریتم اپاسوم گوگل الگوریتمی است که در اول سپتامبر سال ۲۰۱۶ توسط گوگل معرفی شد و سر و صدای بسیاری با خود به همراه داشت. الگوریتم موش کور گوگل در واقع آپدیتی بود که بر روی سئو محلی گوگل اعمال شد و اکنون بزرگترین تغییر پس از الگوریتم کبوتر گوگل در جستجوی محلی شناخته می شود. با ما همراه باشید تا به تحلیل و بررسی موش کور گوگل بپردازیم.

#مقدمه

#الگوریتم موش کور گوگل چیست؟

#لوکال سئو با سئو محلی چیست؟

#تاثیرات الگوریتم موش کور

#بهبود سئو سایت با موش کور گوگل

#جمع بندی

مقدمه

هر کدام از شما در شهری که الان زندگی می کنید، حتما یک مجتمع و یا یک پاساژ سراغ دارید که در آنجا کسب و کار هایی از جمله شرکت های طراحی لوگو، طراحی سایت، طراحی کارت ویزیت و… دایر می باشند. هر کدام از این کسب و کار ها ممکن است برای خود وبسایتی تدارک دیده و در داخل وبسایتشان آدرس و اطلاعات مربوط به فروشگاه خود را قرار داده باشند.

خزنده های موتور جستجوگر گوگل نیز با مراجعه به این وبسایت ها، پس از بررسی مواردی، مکان کسب و کار های مورد نظر را در حافظه های خود ثبت می کنند. و این مکان ها پس از اینکه از فیلتر های مختلف رد شدند، در نقشه های گوگل ثبت می شوند.

اما مشکلی که الگوریتم سئو محلی گوگل با آن برخورد می کرد، مواقعی بود که چند فروشگاه مشابه و رقیب که حیطه کاریشان نیز یکی است، در یک مکان یا ساختمان واقع می شوند و یا اینکه دو کسب و کار توسط یک شخص مدیریت می شوند.

مشکل دیگری که الگوریتم سئوی محلی گوگل به آن دچار میشد، زمانی بود که یک فروشگاه و یا کسب و کار در خارج از محدوده شهر قرار می گرفت. در این سه موردی که نام برده شد الگوریتم قبلی سئوی محلی گوگل با مشکل مواجه میشد و در تشخیص، ثبت و نمایش آن ها در نتایج خود، باگ هایی را تجربه می کرد.

البته مشکلات ریز دیگری نیز بودند که پس از ظهور الگوریتم موش کور، رفع شده اند. با دانستن این باگ ها و مشکلات بهتر است به تعریف پاسخ و راه حل این مشکلات، یعنی الگوریتم اپاسوم بپردازیم.

الگوریتم موش کور چیست؟

الگوریتم اپاسم گوگل

الگوریتم موش کور از آن دسته آپدیت هایی می باشد که همانند الگوریتم های دیگر جهت رفع باگ و یا مشکل، تولید شده است تا گوگل بتواند از این طریق رضایت کاربران خود را از موتور جستجوگرش حفظ کند. الگوریتم موش کور گوگل تغییرات بزرگی را در نتایج جستجوی محلی به وجود آورد و از این طریق محبوب شد. در واقع این الگوریتم جدید مشکلات الگوریتم قبلی جستجوی محلی را از میان برداشت و سبب شد تا نتایج جستجوی محلی دقیق تر از قبل باشند.

تاثیرات موش کور گوگل را زمانی می توانید متوجه شوید که چند کسب و کار شبیه به هم در یک مکان مشابه قرار داشته یا یک شخص صاحب دو کسب و کار مشابه باشد و یا اینکه کسب و کاری در خارج از محدوده یک شهر باشد.

برای انداره گیری میزان تاثیر الگوریتم موش کور یا اپاسوم تحقیقی بر روی ۱۳۰۷ کسب و کار مختلف انجام شد و سرانجام پی برده شد که الگوریتم موش کور بر روی ۶۴ درصد از نتایج جستجوی محلی گوگل تاثیر داشته است! که تغییر بزرگی محسوب می شود. جالب است بدانید که بر اساس نوشته های MozCast اینگونه برآورد می شود که موش کور گوگل بر روی جستجوی ارگانیک نیز تاثیراتی گذاشته و سبب تغییراتی در صفحه نتایج گوگل شده است.

آیا می دانستید اپاسوم جانوری کیسه دار است و همانند کانگورو، نوزاد خود را در کیسه خود جای می دهد؟

لوکال سئو یا سئو محلی چیست؟سئو محلی چیست؟

سئو محلی در واقع مجموعه اعمالی است که با انجام آن ها، گوگل وب سایت شما را در نتایج بسیاری از جستجو هایی که در نزدیکی مکان شما انجام می شوند، در ردیف های بالاتر نشان می دهد. یا به عنوان تعریفی دیگر، سئو محلی یا لوکال سئو، بهینه سازی وب سایت، نسبت به مکان جغرافیایی است.

شما اگر یکبار در تهران و یکبار در تبریز شروع به جستجوی کلمه “هتل” کنید، مسلما نتایج بسیار متفاوتی از هم مشاهده خواهید کرد. اما در همین نتایج ظاهر شده در تهران، وبسایت هتل هایی که در ردیف های بالاتر نشان داده می شوند دارای سئو بهتری هستند. همین کافی است که بدانید، گوگل نتیجه جستجوی شما را نسبت به مکانی که در آن قرار دارید، نشان می دهد، این امر سئو محلی است.

تاثیرات الگوریتم موش کور

هر الگوریتمی که از سوی گوگل معرفی می شود تغییراتی را در قسمت هایی به وجود می آورد و اگر قرار است الگوریتمی معرفی شود که هیچ تاثیری در هیچ بخشی نگذارد پس برای چه معرفی می شود؟ الگوریتم موش کور نیز به نوبه خود تاثیرات کوچک و بزرگ بسیاری را در نتایج گوگل ایجاد کرده است. در زیر، سه مورد از تغییراتی را که مهم هستند و هدف اصلی الگوریتم موش کور شناخته می شوند، برایتان معرفی می کنیم:

۱. کسب و کار های خارج از محدوده شهر

صاحبان کسب و کار ها در هر نقطه ای از این کره خاکی، باید امکان این را داشته باشند که بتوانند در نقشه های گوگل کسب و کار خود را به ثبت رسانند. تا بلکه تعدادی از مشتریان خود را از این طریق جذب کنند. همانطور که می دانید هر شهری در نقشه های گوگل برای خود محدوده و مرزی دارد که توسط خود گوگل تعیین می شود. همانند تصویر زیر:

تعیین محدوده برای هر شهر توسط گوگل

اگر وارد گوگل مپ شوید و در آنجا نام شهر خود را جستجو نمایید، با منظره بالا مواجه خواهید شد که گوگل شهر مورد نظر شما را مرزبندی کرده و محدوده آن شهر را به وضوح نشان می دهد. آیا می دانید الگورتیم جستجوی محلی در گذشته چگونه بود؟

فرض کنید رستوران پاشا در شهر تبریز واقع است ولی متاسفانه در خارج از محدوده شهر تبریز، که گوگل تعیین کرده است، می باشد. در اینصورت کاربرانی که در شهر تبریز کلمه “رستوران تبریز” را جستجو کنند، رستوران بزرگ پاشا در صفحه نتایج برای آن ها نمایش داده نخواهد شد.

و به جای آن رستوران کوچکی که در وسط شهر می باشد، به راحتی می تواند در نتایج گوگل، بالاتر از رستوران بزرگ پاشا قرار گیرد! این امر یکی از مشکلاتی بود که برای مثال می توانست موجب راهنمایی نشدن صحیح و نارضایتی توریست های شهر تبریز یا خیلی از شهر های دیگر باشد. با وارد میدان شدن الگوریتم موش کور این مشکل حل شد و کسب و کار های خارج از محدوده شهر نیز به کاربران همان شهر نمایش داده می شدند.

۲. کسب و کار های مشابه و واقع شده در یک مکان

کسب و کار هایی که حیطه کاری مشابهی دارند و همچنین در یک ساختمان یا پاساژ واقع می باشند، در نتایج جستجوی محلی فقط یکی از آن ها به کاربر نمایش داده می شود. و این از مشکلات بزرگ الگوریتم جستجو محلی بود. برای مثال فرض کنید دو شرکت طراحی سایت در تبریز، در یک مجتمع مشغول به کار هستند. از طرفی شخصی در تبریز قصد طراحی وب سایت برای کسب و کار مخصوص خود دارد، لذا اقدام به جستجوی کلمه ” طراحی سایت در تبریز ” در گوگل می کند.

در نتیجه گوگل به طرف مقابل فقط یکی از این دو شرکت را نمایش می دهد! البته این مشکل پس از الگوریتم موش کور به کلی رفع شده است و شما می توانید در مواجه شدن با این وضعیت، در صفحه نقشه های خود زوم کنید.

۳. کسب و کار های مشابه و اداره شده توسط یک شخص

پس از تاثیر الگوریتم موش کور گوگل بر روی نتایج، تغییر مهمی نیز در نتیجه جستجو ها دیده شد. می خواهم این تغییر را با یک مثال روشن بیان کنم. فرض کنید یک دندانپزشک دارای دو مطب در سطح شهر می باشد ولی هنگامی که مطب این دندانپزشک را در گوگل جستجو کردیم، فقط یکی از آن مطب ها برایمان نمایش داده شد! و دلیل آن، به گفته وبسایت revlocal ، این بود که چون صاحب مطب ها یک شخص بود، برای همین در هر جستجو فقط یکی از آن مطب ها را نمایش می داد. با اینکه هر دو مطب دارای وبسایت های متفاوت و همچنین NAPs های متفاوتی بودند.
شاید کسانی که مدیر چند سایت بودند و اکنون فقط یکی از سایت های آن ها برای کاربر نمایش داده می شود، از این موضوع رضایت نداشته باشند. اما وقتی دلیل این امر را پیگیر شدیم، دریافتیم که این کار برای راضی نگه داشتن کاربران گوگل، واقعا لازم بود!
چرا؟ پاسخ آن بسیار ساده است؛ تصور کنید در گوگل به دنبال یک دندانپزشک هستید، به همین دلیل کلمه دندانپزشک را در گوگل جستجو می کنید و ردیف اول تا چهارم نتایج، آدرس و شماره تلفن یک دندانپزشک برایتان نشان داده می شود! آزار دهنده نیست؟

بهبود سئو سایت با موش کور گوگل

چگونه سئو سایت خود را بهتر کنیم

اگر الگوریتم های گوگل را به خوبی بشناسید به راحتی می توانید مفهوم سئو را درک کرده و به وسیله همین الگوریتم ها و با رعایت چند نکته ابتدایی، سئو سایت خود را بهبود بخشید. الگوریتم اپاسوم نیز از این دسته الگوریتم هاست. اما با رعایت چه نکاتی می توانیم سئو سایت خود را به وسیله الگوریتم موش کور گوگل، بهتر از قبل کنیم؟

به عنوان اولین نکته اینکه تمام اطلاعاتی که در سایتتان قرار داده اید، از جمله نام، شماره تماس، آدرس و… ، باید صحیح باشند. زیرا در غیر اینصورت گوگل و بقیه موتور های جستجو، در ثبت اطلاعات وبسایتتان، دچار خطا می شوند. درصورتی که اطلاعات ثبت شده شما صحیح باشند، شانس بیشتری برای ظاهر شدن نسبت به رقبایتان خواهید داشت.
یکی از نکات مهمی که می تواند تاثیر بسیاری بر روی شناخته شدن سایت شما داشته باشد این است که شما اطلاعات مورد نظر را در شبکه های اجتماعی از جمله instagram, Linkedin, Twitter, Facebook و … بصورت صحیح وارد نمائید تا موتور های جستجو اطلاعات شما را بخوبی شناخته و آن ها را برای کسب و کار شما ثبت کنند.

دیدگاه ها و نظرات کاربران

تاثیر نظرات کاربران بر سئو

از تیتر ها، جملات و مطالبی استفاده کنید که کاربر به ثبت پیشنهاد و نظر خود درمورد آن، ترغیب شود. همچنین در قسمت نظرات و پیشنهادات به کاربران خود پاسخی مناسب دهید.

از طرفی سعی کنید از کلمات کلیدی برای نوشتن نظرات و پییشنهادات استفاده کنید. برای مثال از اگر صاحب یک سایت رستوران هستید، از کلمات “بهترین قورمه سبزی ایران” یا “لذیذ ترین غذا هایی که امتحان نکرده اید” و … استفاده کنید.

الگوریتم اپاسوم گوگل

جمع بندی

پس از اینکه یک مقاله جامع از مجموعه مقالات آموزش سئو آژانس دیجیتال مارکتینگ پارماتیک را مطالعه کردید بد نیست یک جمع بندی کلی از موضوع را نیز بخوانید تا مطالب خوانده شده به راحتی از خاطرتان نپرد.
موتور جستجوگر گوگل مشکلی در ثبت و نمایش برخی کسب و کار های نزدیک به هم و یا به گونه ای مرتبط به هم را داشت که آن را به وسیله ی معرفی الگوریتم موش کور در سال ۲۰۱۶ برطرف کرد.
این الگوریتم همچنین باعث شد مشکلاتی که جستجوی محلی دارا بود، رفع شوند. کسانی که دوست دارند به یک وبمستر یا سئوکار حرفه ای تبدیل شوند، با وجود به پیش بردن آموزش های سئو مسلما باید با تمام الگوریتم های گوگل آشنایی کافی داشته و عملکرد آن ها را بدانند. شما می توانید برای بهبود این مقاله، نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

Moz

Everything you need to know about Google’s ‘Possum’ algorithm update

Share:

نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *